Yıllarboyu Tarih

Yıllarboyu Tarih

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yıllarboyu Tarih
Yıllarboyu Tarih Eylül 1979.jpg
Derginin Eylül 1979 tahihli sayısının kapağı
Editör Erol Simavi
Kategoriler Dergi, süreli yayın
Yayımcı Hürgün Gazetecilik
İlk sayı 1 Nisan 1978
Son sayı Mart 1985
Ülke Türkiye Türkiye
Dil Türkçe

Yıllarboyu Tarih, 1978 ve 1985 yılları arasında Türkiye'de yayımlanmış aylık resimli popüler yakın tarih dergisidir.

İlk sayısı 1 Nisan 1978 tarihinde yayımlanan dergi, 84 sayı çıktıktan sonra Mart 1985 tarihli 85.sayısı ile yayın hayatına son vermiştir.[1] İlk 9 sayısında kapağında büyük yazıyla "Yıllarboyu", alt başlık olarak da "Yakın Tarih Dergisi" yazıyordu. Bu sayıdan sonra kapak tasarımı değişmiş ve kapak başlığına sadece "Yıllarboyu Tarih" yazılmıştır. Gerçekten de dergide ezici çoğunlukla yakın tarihle ilgili yazılar yer alıyordu.

Formatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hürriyet Grubu'na bağlı Hürgün Gazetecilik tarafından çıkartılan bu aylık dergi Hürriyet Ofset tesislerinde basılıyordu. 21x27 cm boyutlarında 3. hamur kağıda renkli ve siyah beyaz basılan derginin fasikülleri 74'er sayfaydı (Yaşadığımız Yüzyıl adlı dergiye bağlı ekiyle birlikte 100 sayfa). Bir yılın sonunda, yani 12 sayıdan sonra fasikül numarası tekrar 1'den başlıyordu ve 6 sayıda bir yeni bir cilt oluşturuluyordu. Yani fasiküller kendi yıllarına ait ikişer ciltte toplanıyor ve ciltler o yılın adıyla ve fasikül sayılarıyla adlandırılıyordu (1981 1-6 ve 1981 7-12 gibi). Ciltler firmanın temin ettiği özel cilt kapaklarıyla da ciltlettirilebiliyordu. İlk sayısı Ocak değil de Nisan ayında çıktığı için ilk yıl 12 yerine 9 sayı yayımlanmış ve bunlar tek ciltte toplanmıştır, sonraki yıllarda hep 2 cilt oluşturulmuştur. Dergi iç sayfalarında reklama yer vermemiştir. Az sayıdaki reklam arka kapak ve kapak içlerinde yer almaktadır.

Derginin künyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Derginin künyesinde genel yayın müdürünün Çetin Emeç, sorumlu yazı işleri müdürünün Eser Tutel, yayın danışmanının ise Midhat Sertoğlu olduğu yazmaktadır. Bu isimlerden son ikisi aynı zamanda yazar kadrosunun içinde de yer almaktadır. Dergide yazan diğer yazarlar arasında Cemal Kutay, Osman Öndeş, Taha Toros, Adnan Giz, Hikmet Feridun Es, Feridun Fazıl Tülbentçi, Yusuf Mardin ve Nail Güreli ilk göze çarpanlar arasındadır.

İçeriği[değiştir | kaynağı değiştir]

"Yıllarboyu Tarih Dergisi" nin rastgele seçilmiş birkaç sayısından alınan şu aşağıdaki konu başlıklarına bir göz atılırsa hem derginin genel yapısı ve içeriği, hem konulara bakış açısı hem de yazarları hakkında bir bilgi de edinilmiş olur.

Özel bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Derginin hemen her sayısında yer alan özel bölümler ise şunlardır:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler