Yeşilköy, Çaycuma

Yeşilköy, Çaycuma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yeşilköy
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Çaycuma
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 310
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0372
Posta kodu 67900
Resmî site
[1] -

Yeşilköy, Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eski adı çekirgeler olup, eski insanlar arasında da öyle anılır. Adından da anlaşılacağı gibi yeşillikler içinde olan etrafı ormanlarla çevrili çok şirin bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün başlıca gelenekleri, bayramlarda namaz sonrası kutlama amaçlı silah atılır, ayrıca çevre köylerle anlaşmalı olarak bayramlarda camilerde köye gelen misafirlere yemek verilir. ayrıca köyün gençleri arasında sıkı bir iletişim vardır. Köyde daha önce 6 kahvehane olmasına rağmen göç nedeni ile bu sayı 2 ye düşmüştür. Köyün kendine has bir yemek kültürü olmamakla berarber hamurişi ve sebze ağırlıklı beslenmektedirler. Köyde düğün derneklere katılım oranı yüksektir. köyün ekonomisi çoğunlukla emekli maaşına dayalıdır. köyün genç nüfusu çoğunlıkla göç etmiştir. köyde az da olsa hayvancılık ve tarım ile uğraşılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak iline 63 km, Çaycuma ilçesine 18 km uzaklıktadır. Zonguldak hava alanına 7 km, kızılkum plajına 4 km, bartına 20 km, yapılacak olan filyos vadisi projesine 3 km, mesafededir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 310
1997 285

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler