Vahdettin Engin

Vahdettin Engin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vahdettin Engin
Doğum 10 Kasım 1956 (1956-11-10) (64 yaşında)
Naip, Yarımca, Kocaeli, Türkiye[1]
Eğitim Galatasaray Lisesi (1969-1977)[2]
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi
Evlilik Emel Engin

Vahdettin Engin (d. 10 Kasım 1956; Naip, Yarımca, Kocaeli), Türk akademisyen, tarih profesörü ve mevcut Galatasaray Lisesi müdürü.[3]

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakın Çağ Osmanlı tarihi uzmanı olan ve özellikle Sultan II. Abdülhamid dönemine ve Türkiye'de ulaşım tarihine ilişkin araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. Vahdettin Engin, 1956 yılında Kocaeli'nin o zamanki adıyla Yarımca ilçesine bağlı Naip köyünde doğdu. İlköğrenimini orada tamamladı.[4] 1977 yılında Galatasaray Lisesi'ni bitirdi ve 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yakın Çağ Tarihi Kürsüsü'nden mezun oldu.[4] 1983 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi'nde araştırma görevlisi olarak akademik hayatına başladı.[4] 1986 yılında "Ahmet Rıza Bey ve Siyasi Faaliyetleri" konulu yüksek lisans tezini, 1992 yılında "Rumeli Demiryolları" konulu araştırması ile doktora çalışmasını tamamladı. 1995'te doçent, 2002'de profesör unvanını aldı. Halen aynı üniversitenin Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir. Prof. Engin, 2000 yılında çıkan Karaköy - Beyoğlu Tarihi Tünel Füniküler Hattı hakkındaki Tünel kitabıyla Türk Tarih Kurumu Ödülü'ne layık görülmüştür.[4] Son dönemde Dr. Theodor Herzl'in II. Abdülhamid ile Filistin'de bir Yahudi devleti kurulması için yaptığı gizli görüşmelerin ayrıntılarını belgeleriyle açığa çıkaran Pazarlık adlı kitabı sayesinde basında ses getirmiştir. Engin, 2010-2011 yılları arasında haftalık Habertürk Tarih ekinde yazarlık yapmıştır. Galatasaray Spor Kulübü'nün kuruluş belgesini bulan Engin, sıkı bir Fenerbahçe taraftarıdır.

7 Eylül 2019'da Galatasaray Lisesi müdürlüğüne atandı. Atanmadan kısa süre önce Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre üyeliğinden istifa etti.

Emel Engin ile evlenmiştir ve bir tane kız çocuğu vardır.

Verdiği dersler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dersin Adı Seviye
Osmanlı Yenileşme Hareketleri Lisans
Yakın Çağ Osmanlı İktisat Tarihi Lisans
Osmanlı Devletinde Ulaşım ve Modernleşme Lisans
Türkiye'de Demokrasi Hareketleri Lisans
Türk Basın Tarihi Lisans
Tanzimat Dönemi Eğitim Sistemleri Yüksek Lisans
19.yy Osmanlı İktisat Tarihi Doktor
Türk Eğitim Tarihi Yüksek Lisans

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Makaleleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler