Tarık Mengüç

Tarık Mengüç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tarık Mengüç
Doğum 17 Ocak 1969 (1969-01-17) (51 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Tarzlar 9/8'lik
Etkin yıllar 2004-

Tarık Mengüç, (d. 17 Ocak 1969; İstanbul), Türk şarkıcı ve söz yazarı.

Çingene asıllı olan Mengüç, bu kültürü yansıtan şarkılarıyla tanınmaktadır. 2004'te yayınlanan Şakşuka adlı albümünde seslendirdiği ve albümle aynı isimi taşıyan şarkıyla çıkış yapmıştır. Askerlik görevini, İzmir Ege Ordu komutanlığı ve Denizli Orduevi'nde yaptı.

Tarık Mengüç, müzik hayatına atılmadan önce hayatını devam ettirebilmek için; mobilya tasarımcısı, cilacılık, seramikçilik, çakmakçılık, düğün salonlarında şarkı söylemek gibi işler de çalıştı. İlk bestesi “Nazar değmesin” adlı eseridir.

Daha önce, Sibel Can’a “Hey Adamım”, Seda Sayan’a “Ben Sana Demedim mi”, Davut Güloğlu’na “Katula Katula”, Çılgın Sedat, Betül Çağlar ve Ayça Tekindor’a “Degaje” gibi birçok ünlü isme bestesini veren Tarık Mengüç ‘sanatsal’ şarkılar yaptığını söylüyor. En son bestesi olan “Yıkılıyor” adlı eseri, Madonna Ayça'nın albümünde çıkış parçası olarak yer almaktadır.

Tuğrul Şan Müzik Dershanesinde 5 yıl şan dersi alan Mengüç, İbrahim Tatlıses, İbrahim Erkal, Ebru Gündeş, Doğuş, Faruk K gibi isimlere de vokal yaptı. Şahin Özer’in son keşfi olan Tarık Mengüç ilginç giyimi, kıyafeti, saçı, makyajı ve tarzı ile dikkat çekiyor.

Sözü ve müziği kendisine ait olan albümle de aynı adı taşıyan, 2004 yapımı “Şakşuka” isimli parçasına, yönetmen Kemal Başbuğ yönetiminde çekilen klipte, beş dansçı da özel koreografileriyle eşlik etti. Bu dans grubundan biri kendinden 5 yaş küçük kardeşi Taner ve diğer dört kişi ise mahalleden arkadaşlarıdır.

2008 yılında oynadığı “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” adlı filmde Roman Bekir karakterini canlandırdı.

Moskova, Almanya gibi Avrupa ülkelerinde de birçok konserler veren Tarık Mengüç, 1999'dan itibaren 7 yıl Şahin Özer’de müzik yönetmeni olarak çalışan ünlü Aranjör Suat Aydoğan'ın asistanlığını da yapmıştır.

Yolda görenler “Network”’ün mankeni zannettikleri Tarık Mengüç, 1999'dan beri saçlarını Osmanbey’deki Şiva Kuaför’de yaptırdığını söylüyor.

2004 yılında Cennet Mahallesi TV dizisinde konuk oyuncu olarak rol aldı ve Şakşuka isimli albümü, 2007'de Lakerda isimli albümünü çıkardı. 2009 da ise Olimpiyat Müzik etiketiyle “İnadına 35 Derece” isimli albümünü çıkardı. 4 Ekim 2011'de de Seyhan Müzik etiketiyle Tek Kişilik Orduyum isimli albümü çıkardı.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Diziler[değiştir | kaynağı değiştir]

Katıldığı Yarışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazandığı ve aday gösterildiği ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül Kategori Sonuç
2005 11. Kral TV Video Müzik Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Erkek Şarkıcı Adaylık

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler