Saraycık, Ilgaz

Saraycık, Ilgaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saraycık
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çankırı
İlçe Ilgaz
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 196
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0376
Posta kodu 18400

Saraycık, Çankırı ilinin Ilgaz ilçesine bağlı bir köydür.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün geçmişiyle ilgili net bir bilgi olmasa da köyde bulunan tarihi eserlerden ve isimlerden (kümetler, gavur fırını, asarın kaş, kayadaki mezarlık, yaşlı kırmızı dut ağaçları,kürt mezarlıkları,, ve köyde tarihlerden kalma saklı kale vardır. ve kalenin içinde ne oldugu belli değildir, ayrıca girilemez. birçok sayıda TUZAK olduguda bilinir.) tarihinin çok eskiye dayandığı söylenebilir. Zaten Anadolu'da Saraycık ismi taşıyan köylerin, tarihinin çok eski çağlara dayandığını gösteren bu tür tarihi bulgulara atfen Saraycık ismiyle anıldığı görülmektedir,

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkının daha önce Kale köyünde ikamet ettiği, zamanla artan vergilerden dolayı hayvanlarını daha sapa bir yer olan şimdiki köy yerinde besledikleri ve zamanla buraya yerleştikleri şeklinde rivayetler vardır. Saraycık Köyü 1987 yılında büyük bir yangın geçirmiştir. Çok sayıda ahşap ev, samanlık ve ahır yanarak kül olmuştur. Yanan evlerin yerine Afet İşleri Genel Müdürlüğünce prefabrik konutlar yapılarak köylülere sunulmuştur. Bu yangından sonra da değişik tarihlerde birçok yangın yaşanmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çankırı iline 71 km, Ilgaz ilçesine 21 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 300
2000 500
1997 700

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://www.e-icisleri.gov.tr/Anasayfa/MulkiIdariBolumleri.aspx Genel Mahalle Listesi, T.C.İçişleri Bakanlığı, Mart 2020.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler