Şarap

Şarap

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kadehte kırmızı ve beyaz şarap
Kırmızı Şarap
Besin değeri
Enerji 360 kJ (80 kcal)
Karbonhidrat 2.6 g
 - Şeker 0.6 g
Yağ 0.0 g
Protein 0.1 g
Alkol 10.6 g

10.6 g alkol hacim cinsinden %13tür.
100 g şarap yaklaşık 100 ml.ye denk gelir
Şeker ve alkol oranı markaya göre farkeder.

Oranlar yetişkinler için alınması önerilen oranlardır.

Şarap, meyvenin (genellikle üzüm) fermente edilmesiyle üretilen alkollü bir içecektir. Taze üzüm suyunun mayalanması (fermantasyon) yolu ile elde edilen, % 9 ila 15 arası alkol ihtiva eden içecektir. Başka meyveden üretilen şaraplar o meyvenin adı ile anılmaktadır.

Şarabın yapılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarap yapmak için önce üzümler bağlarından toplanır, ardından ezilir sonra, maya (üzümde doğal olarak bulunur) üzüm suyundaki şeker ile birleşir ve aşamalı olarak bu şekeri tüketerek alkole dönüşür. Maya aynı zamanda havada buharlaşan karbondioksiti üretir. Mayanın işlemi tamamlandığında üzüm suyu şaraba dönüşür. Üzüm şarabı kırmızı, beyaz veya roze (pembe) olur. Bunun yanı sıra köpüklü şaraplar da mevcuttur. Ayrıca, şaraplar içindeki şeker miktarına göre de sınıflandırılabilir. Bu sınıflandırmaya göre; sek, dömi-sek, yarı-tatlı ve tatlı olmak üzere dört ana grup vardır. Üzümden imal edilmeyen şaraplara meyve şarabı adı verilir. Her meyveden şarap üretilebilir. Fakat dünyada şarapların büyük bir kısmı üzümden üretilmektedir. En iyi içme zamanı on yıldan sonradır[kaynak belirtilmeli] ve kırk yıla kadar içilebilir.

Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Şiraz/Syrah, Zinfandel, Nebbiolo, Sangiovese, Tempranillo, Aglianico, Gamay, Grenache, ve Barbera başlıca kırmızı üzüm türleridir. Chardonnay, Riesling, Sauvignon Blanc, Pinot Gris/Pinot Grigio, Gewürtztraminer, Chenin Blanc, Muscat, Pinot Blanc, Sémillon, Trebbiano ve Viogner ise başlıca beyaz üzüm türleridir.

Şarabın diğer kullanım yerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Din[değiştir | kaynağı değiştir]

Hristiyanlıkta Kudas Ayininde hiçbir katkı maddesi eklenmeden kullanılır.

Eczacılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Tıbbi Şarap; içine çeşitli maddelerin çözünmesiyle içmek suretiyle yapılan ilaçtır. Alkol derecesi en az 11 olan kırmızı veya beyaz şaraplar tercih edilir.

Edebiyat[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırmızı rengi dolayısıyla sevgilinin dudağı, âşığın kanlı gözyaşıdır. Kadehi andıran biçimiyle lale, kırmızı rengiyle gül de şaraptır ve tekkelerde saki adındaki şarap dağıtıcı aslında Allah'ın rahmetini dağıtır. Yani şarap, edebiyatta mecaz anlamda kullanılır. Şarabın diğer adı da 'mey' olarak adlandırılır.

Şarap üreten ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyada 2018 yılı itibarıyla 7,4 milyon hektarlık alanda bağcılık yapılmakta olup 29,2 milyar litre şarap üretilmiştir.[1]

Kişi başına yıllık şarap tüketimi (2006):
  1 litreden daha az
  1 ile 7 litre
  7 ile 15 litre
  15 ile 30 litre
  30 litreden daha fazla
Ülkelere göre şarap üretimi 2018[1]
Sıra Ülke Üretim
(milyar litre)
1 İtalya İtalya 5,48
2 Fransa Fransa 4,91
3 İspanya İspanya 4,44
4 Amerika Birleşik Devletleri ABD 2,39
5 Arjantin Arjantin 1,45
6 Şili Şili 1,29
7 Avustralya Avustralya 1,29
8 Almanya Almanya 0,98
9 Güney Afrika Cumhuriyeti Güney Afrika 0,95
10 Çin Çin 0,93

Şarap tadımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarap tadımı' duyulara dayanarak şarapların değerlendirilmesi işlemidir. Sadece tat alma değil, görme, koklama ve ağız duyusuna da hitap eden, profesyonellere olduğu kadar amatörlere de seslenen bir uğraştır. Bu dalda profesyonel olarak çalışanlara 'sommelier' denir. Dilin tat alma hassasiyetini korumak amacıyla, profesyoneller kadar amatörler de aşırı derecede acılı, ekşili ve tuzlu yiyeceklerden kaçınmalıdırlar.

Şarap yapımında kullanılan üzümler

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler