Saltukova, Çaycuma

Saltukova, Çaycuma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Saltukova
Zonguldak'ın Türkiye'deki konumu
Zonguldak'ın Türkiye'deki konumu
Saltukova'nın Zonguldak'da bulunduğu yer
Saltukova
Saltukova
Saltukova'nın Zonguldak'taki konumu
Ülke Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Çaycuma
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İdare
 • Belediye başkanı Alim GENÇ
Nüfus
 (2019)
 • Toplam 4.209
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
Posta kodu 67970

Saltukova, Zonguldak ilinin, Çaycuma ilçesine bağlı bir beldedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Saltukova, Batı Karadeniz bölümündeki birinci sıra ve ikinci sıra dağlar arasındaki düzlükte kurulmuştur. Demiryolunun çalışmaya başlamasından sonra, 1939 yılından itibaren gelişmeye başlayan Saltukova adı 500 yıl öncesine ait bir vakfiyede geçmektedir. “Arz-ı Saltuk” olarak adı geçen düzlüğün Saltukoğulları’na ait olduğu biliniyor. Bugünkü Saltukova merkezinin bulunduğu düzlüğe eskiden “Saltukeli” denildiği için Saltukova adını almıştır.

Osmanlılar döneminde Bolu sancağı, Kastamonu Vilayetine bağlı Burunköy ve Karaboğaz mahallelerinden oluşan Düz Kariyesi içinde yer alan Saltukova, Cumhuriyetin ilk yıllarında Devrek ilçesi, Çaycuma Bucağına bağlı iki mahallelik bir köydü.

1927-1933 yılları arasında inşa edilen Ankara–Zonguldak demiryolu hattı köy toprakları içinden geçtiğinden başta Bartın olmak üzere çevrenin ulaşım merkezi haline gelmiştir. Bugünkü istasyonun 300 m kuzeyinde ilk tren durağı yapılmıştır. Çevreden gelen yolcuların barınması için kahvehane tipi iki adet küçük han yapılmış; daha sonra durak olarak bugünkü istasyon yapılarak 300 m güneye çekilmiştir. Bartın şosesi yapılarak burası ulaşım yeri merkezi olmuştur. Çevre köylerden gelip ticaretle uğraşanlar iş yerlerini istasyon civarına kurmuşlardır. Saltukova yerleşim yeri olarak önem kazanmış ve gelişen ticarete bağlı olarak hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmiştir. 1939 – 1945 yıllarında İkinci Dünya Savaşı sırasında Rus tehditine karşı savunma amaçlı bir askeri havaalanı yapılmış, buna müteakip atlı birliklerinde yer aldığı 1 tabur asker bu bölgeye yerleştirilmiştir. Nüfusu 2000'in üzerine çıkması sebebiyle 1988 yılında belde belediye teşkilatı kurulmuştur.

Döneminde Rus tehditine karşı yapılan Zonguldak Havaalanı iyileştirme çalışmaları sonrası 2009 yılında uluslararası hava trafiğine açılarak Saltukova “Hudut Kapısı” ilan edilmiş ve Almanya-Saltukova uçuşları deneme maksatlı olarak başlatılarak yaklaşık 6000 yolcu taşıması gerçekleştirilmiştir. Türk Hava Yolları tarafından yurtiçi uçuşlar İstanbul Yeni Havalimanına yapılmaktadır.

BELDEDE BULUNAN BAŞLICA KURUM VE KURULUŞLAR;

Saltukova Belediye Başkanlığı,
Saltukova Jandarma Karakol Komutanlığı,
Saltukova Lisesi Müdürlüğü,
Saltukova İlkokulu Müdürlüğü,
Saltukova Gazi Ortaokulu Müdürlüğü,
Düz Mahalle İlkokulu Müdürlüğü,
Saltukova Çocuklar Gülsün Diye Anaokulu Müdürlüğü,
T.C.Ziraat Bankası Şube Müdürlüğü,
Saltukova Aile Hekimliği Merkezi,
P.T.T. Merkez Müdürlüğü,
İlçe Emniyet Müdürlüğü Havalanı Koruma Şube Müdürlüğü,
T.C.D.D. İstasyon Şefliği,
D.M.İ Havaalanı Meteoroloji Müdürlüğü,
Zonguldak Sivil Havacılık A.Ş.Genel Müdürlüğü,

İlköğretim okullarındaki öğrenci yoğunluğu sebebiyle 16 derslikli yeni bir ilköğretim okulu 2010-2011 eğitim öğretim döneminde hizmete açılarak ilköğretim okulu sayısı 3’e çıkarılmıştır. Saltukova, bölünmüş karayolu, demiryolu ve havayolu ulaşımı imkanlarına sahip olması ve Kara Deniz’e yapılacak en büyük liman projesinin sınırları içinde bulunması sebebiyle sanayi açısından ilgi çeken önemli bir yerleşim yeridir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak il merkezine 40 km, Çaycuma ilçesine 14 km uzaklıktadır. Saltukova kuzeyi Karadeniz, kuzey doğusu ve doğusu Bartın il sınırı, güneyi Çaycuma ilçesi, batısı ise Filyos Çayı ile çevrilidir. Belediye sınırı ile beldeye bağlı köy sınırları adeta içi içe geçmiş vaziyettedir. Yerleşim dağınık değildir. Orman alanları dışında tarım ve sanayiye elverişli arazinin azlığı iç içe yerleşim yerlerinin doğmasına sebep olmuştur. Belde dört mahalleden oluşur: Bunlar; Düz mahallesi, Karaboğaz mahallesi, Kokaksu mahallesi, Sarıkum mahallesidir. Yerleşim sınırlarında Zonguldak Havaalanı bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2019 4.209
2018 4.291
2017 4.930
2016 4.180
2015 4.168
2007 3.997
2000 3.990
1990 3.608

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler