Pelitözü, Bilecik

Pelitözü, Bilecik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pelitözü
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bilecik
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 5.478
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0228
Posta kodu 11000
Resmî site
[1] -

Pelitözü, Bilecik ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı'nın devrinde kalma bir köydür. Köyün esas yeri Bağdın Mevki denen yerdedir. Köyde İstiklal Savaşı öncesi 3 kasap dükkanı, 2 bakkal, 1 ipek fabrikası varmış. Manavlar tarafından ilk olarak kurulmuştur. 19. asir itibarıyla Rumeli muhâcirleri son 50 sene içinde Laz, Kürt, Çingene, Boşnak, Çerkez, Abaza gibi unsurlar da köyde ikamet etmeye başlamıştır. Cumhuriyetten önce Rumların da olduğu köyde Kilise Bayırı, Ayazma Çeşmesi vb. Rumcadan geçme isimler hâlen kullanılır. Fabrikalara yakınlığı, Bursa Yolu üzerinde olması hep köye önem katmıştır. Büyük gayretlerle Pelitözü Göleti yapılmıştır. İlk başta tarım sulama amaçlı yapılan gölet bugün Bilecik'in en önemli dinlenme parkına dönüşmüştür. Bu göletin yapımında emeği geçen Muhtar Zahit Eren ve köy meclisinde Dr. Mustafa Köymen Bey'dir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilecik merkezine 5 km uzaklıktadır.

Nüfus =[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2.080
2000 1.500
1997 710

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisinin büyük oranı fabrika işçiliğine dayalı olup küçük oranda da olsa tarım ve hayvancılık da yapılmaktadır. Eskişehir, Bursa, İstanbul ve Bilecik il merkezine göç yaşanmıştır. Meşe ağacının bol olduğu bir alandır. Meşenin meyvesi olarak tabir edilen pelit bolluğundan köyün ismi Pelitözü olmuştur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler