Paket Postanesi

Paket Postanesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Paket Postanesi İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından kurulan ve Türkiye'nin ilk modern sanat müzesi olan İstanbul Modern'e 2019 yılında geçici olarak itibaren ev sahipliğini yapacak bina. Tophane'de yer alan mevcut müze binası Galataport projesi nedeniyle yeniden inşa edilene kadar bu mekanda yer alacaktır.[1]

Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırımları ile İstanbul Modern Sanat Vakfı (İMSAV) arasında imzalanan anlaşmaya uyarınca postane binası tarihi dokusu korunarak restore edilecek ve 2019 yılında hizmete açılacak. Projenin finansmanı Eczacıbaşı Holding, Doğuş Grubu ve Bilgili Holding tarafından sağlanacak.[2] Bina İstanbul'un Karaköy semtinde yer almaktadır.

1 Mart 2017 tarihinde Galataport projesi kapsamında Paket Postanesi'nin denize bakan ön cephe duvarı ile kısa yan duvarları ayakta bırakılarak, kalan kısmı yıkıldı.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İstanbul Modern taşınıyor". Hürriyet. 19 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2017. 
  2. ^ "İstanbul Modern'in Yeni Müze Binası İçin İmzalar Atıldı". İstanbul Modern. 19 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2017. 
  3. ^ "1911 yılında açılmıştı... İstanbul'un tarihi yapılarından Paket Postanesi'ni yıktılar". Cumhuriyet. 3 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2017. 

Benzer Makaleler