Otonom Milliyetçiler

Otonom Milliyetçiler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
AN üyesi aktivistler ve anarşizmin sembolü siyah bayrak
AN üyeleri yürüyüşte, 2006

Otonom Milliyetçiler (Almanca: Autonome Nationalisten - AN), Alman, Hollandalı[1] ve Felemenk neo-Nazilerden oluşan bir neo-Nazi grup.

Otonom Milliyetçiler, tüm aşırı sağcı ve neo-Nazi kuruluştan bağımsız bir organizasyondur. Almanya'nın önde gelen aşırı sağcı partisi NPD'yi "ihtiyar ve tozlu" olarak nitelendirdiriyorlar ve bu partiden uzak duruyorlar. Kendilerini otantik neo-Nazi protesto kültürünü kullanan "sağ-devrimciler" olarak tanımlıyor ve antisemitizme dayanan bir anti-kapitalist söylem kullanıyorlar. Söylemlerinde, Hitler'in SS tugaylarına duyulan özlem yer alsa da, "sosyal devrim" gerekliliği öne çıkıyor. Yürüyüşlerinde gerek polisle, gerekse de karşıt göstericiler ile doğrudan çatışma arayan Otonom Milliyetçiler, yerleşik aşırı sağcı ve neo-Nazi partilerin üye kaybetmesinin aksine giderek daha çok genç insanı aralarına katabiliyorlar. Grup fazlasıyla şiddet yanlısıdır. Diğer neo-Nazi oluşumlardan farklı olarak aşırı solcuların yaptığı gibi siyah tişörtler giymekte, siyah bayraklar kullanmakta ve anarşistlere benzer bir görünüm sağlamaktadırlar. Che Guevara resimli tişörtler de giyen Otonom Milliyetçiler kendiliğindenci eylemleri gerçekleştiren bir genç neo-Nazi kültürünü yaşatıyor.[2][3][4]

İlk olarak 2003-2004 yıllarında ortaya çıktılar.[5] Yapılan araştırmaya göre 2008 yılında Otonom Milliyetçiler grubuna üye 400 kişi vardı ve bu Almanya'daki neo-Nazilerin % 10'unu kapsıyordu.[6]

Otonom Milliyetçiler, giyim tarzlarından dolayı Almanya'daki diğer neo-Naziler tarafından eleştirilmiş ve tartışmalara sebep olmuşlardır. Grup, yaptığı bazı eylemlerde "Amerikan emperyalizmine" ve siyonizme karşı radikal İslamcılara sempatiyle yaklaşarak Hizbullah ve Hamas'ı desteklemiştir.[1] Üzerinde Usame bin Ladin'in fotoğrafının bulunduğu tişörtler giymişlerdir.

Otonom Milliyetler'e benzeyen gruplar Çek Cumhuriyeti ve Yunanistan ile başlayarak diğer Doğu Avrupa ülkelerinde ortaya çıkmış, ancak Almanya'dakiler kadar etkili olamamışlardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler