Osman Atasoy

Osman Atasoy

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Osman Atasoy (d. 22 Temmuz 1957, İstanbul), 1992-1997 yılları arasında "Uzaklar" adlı teknesi ile Dünya'yı dolaşan Türk denizcidir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1957'de İstanbul'da dünyaya geldi. Galatasaray ve Fenerbahçe Spor Kulüplerinde kürek ve yelken yaptı. Poyraz adlı altı metrelik yelkenli sandalıyla Marmara ve Ege'yi dolaştı. İstanbul Üniversitesi'nde sosyoloji öğrenimi gördü.

1992’de eşi Zuhal Atasoy ile beraber 8,5 metrelik yelkenlisi "Uzaklar" ile İzmir’in Sığacık koyu'ndan yola çıkan Osman Atasoy 40 bin deniz mili yol katettiği deniz seyahatini 1997’de tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Yolculuk sırasında, 1995'te Yeni Zelanda’da kızı Deniz dünyaya geldi. Uzaklar, Dünya'yı dolaşan ikinci Türk bayraklı tekne ve en küçük Türk teknesi olmuştur.

Osman Atasoy, seyahatten sonra çeşitli TV kanallarında çalıştı. Dünya seyahatinin anılarını "Uzaklar-Atasoylar’ın Dünya Seyahati" adlı kitapta topladı.

İlk eşi Zuhal Atasoy ile evliliği 2004 yılında sona eren Osman Atasoy, Ekim 2008'de Sibel Karasu ile birlikte yapımını Deniz Ticaret Odası’nın üstlendiği "Uzaklar 2" adlı yeni bir yelkenli ile Horn Burnu'nu geçmek üzere yeni bir seyahate çıktı.

Atasoy, ilk dünya seyahatini gerçekleştirdiği "Uzaklar" adlı yelkenlisini Beşiktaş, İstanbul’daki Deniz Müzesi'ne bağışladı ancak tekne daha sonra Rahmi Koç Müzesi'ne verildi.

Dünya Seyahati sırasında Atasoyların izlediği rota aşağıdaki gibidir:

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Türk Yelkenciler

Benzer Makaleler