Musausta, Çaycuma

Musausta, Çaycuma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Musausta
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Çaycuma
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 872
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0372
Posta kodu 67900
Resmî site
[1] -

Musausta, Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok eskilerden Musa adında bir inşaat ustası varmış.o devirde yapılan tüm evlerde de hakkı varmış. Bu usta çok iyi bir insanmış ve köylüler tarafından çok sevilirmiş. Musa usta vefat edince köylüler köyün adını MUSAUSTA olarak koymaya karar vermişler. O zamandan bu zamana dek ismi değişmemiş hep öyle kalmış. Köy MUSAUSTA adını burdan almıştır.Aynı zaman da birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir köy yeridir.Çünkü yapılan küçük caplı kazılarda insan iskeletelerine ve metal parcalara raslanmaktadır.

II. Abdülhamid Döneminde Çarşamba/Çaycuma'ya bağlı olan bu köyün adı 1895 yılında Musausta olarak değiştirilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Ancak diğer komşu köylerde olduğu gibi bu köydede de bayram ve düğün eğlenceleri gercek anlamda yasanarak yerine getirilmektedir.Düğünlerde eğlence CUMA günü başlanır kız evine gidilir kızın ceyizleri getirilir ve yeni evine yerleştirilir.CUMARTESİ günü kına gecesi yapılır kız tarafında herkes kadınlı erkekli eğlenir.PAZAR günü hem kız tarafında hem erkek tarafında köylüye ve eş dosta yemekler hazırlanır yedirilir.Pazar günü damat tarafının tutduğu araclarla ve tarafı olan kişiler eşliğinde araç konvayı kurulur ve kız tarafına gelin alınmaya gidilir ve orada hem erkek tarafı hem kız tarafı evlenen genclere orada olmakla manevi destek vermekle birlikte gönüllerinden kopan para ya da altın takılarıylada maddi destek vermiş olurlar.Aynı şekilde özellikle kurban bayramlarında köy ahalisinden kurban kesen ailelerin evlerine genel anlamda köy sakinlerinden olan bayanlar evlere çıkarak ev ev dolaşırlar erkeklerde köyün özel olarak bayramlara,düğünlere ve cenazelere hazırlamış oldukları köy odalarında yemek hazırlanır ve orada yemek verilir bu olay 3 gün boyunca mahallelerde devam eder.Yaşanan bu tarz etkinlikler hem köylülerin kaynaşmasını hem de beraberliğin artmasına sebebiyet vermektedir.Ne mutlu bu köy sakinlerine...

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak iline 68 km, Çaycuma ilçesine 23 km uzaklıktadır.3 mahalleden oluşur. 1-Şeytanlar Mahallesi 2-Merkez Mahallesi 3-Helvacılar Mahallesi. Coğrafi acıdan dağlık bir köydür.Tam anlamıyla doğayla bütünleşmiş bir sekilde yeşilin her türlü renginin buluna bilineçeği bir köydür.Doğa hayranı insanların ve dağcılık meraklısı kişilerin gidip göre bileceği ve trinkik yapacakları bir ortamın olduğu köy yeridir.Her mahallesinin yeterince sebeke suyunun bulunduğu ve yollarının asfaltlı olduğu bir yerleşim yeridir.Aynı zamanda köyün alt kısmından küçük bir dere yatağıda gecmektedir ve balık acısından da yeterince boldur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 872
1997 689

Köy genc nüfus acısından fakir yapıya sahiptir.Neden olarak da genclerin kendi yaşamlarınıı sürdürmek amaçlı dişarıya göç etmiş olmaları bunlarda genel olarak İSTANBUL,BURSA gibi büyük şehirlere gitmişlerdir.Köyde emekli kesimi ikamet etmekdedir.Birde TTK da çalıma şansı bulan sahıslar genel olarak.Köy halkı eğitim ve öğretime bir hayli önem veren insanlardan oluşmaktadır.Çocuklarının eğitim olanaklarını artdıra bilmek için ilk öğretim cağlarından itibaren dersanelere göndermektedirler.Bunun dışında köy gençleri arasında okuyarak öğretmen,avukat,polis,astsubay,memur,özel sektörde önemli yerlerde görev yapan birçok genci bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler