Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler Okulu

Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler Okulu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Muhabere Elektronik Bilgi Sistemleri Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı
Ülke Türkiye
Bağlılık Türk Silahlı Kuvvetleri
Sınıfı Muhabere
Görevi Muhabere sınıfı personel yetiştirmek, elektronik cihazların gelişimini takip etmek ve araştırmak
Büyüklük Tugay
Garnizon/Karargâh Ankara
Slogan Muhaberesiz muharebe olmaz.
Komutanlar
Mevcut
Komutan
Muhabere Çetin IŞIK [1]

Muhabere Elektronik Bilgi Sistemleri Okulu (MEBS Okulu) ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'nın temel görevi; MEBS sistem ve teçhizatını kullanacak, bakım ve onarımını yapacak muhabere personeli yetiştirmektir. Bu maksatla Ankara Mamak'ta konuşlandırılmış kışlasında çağın ve teknolojinin gereklerine uygun olarak eğitim ve öğretim görevini yürütmektedir. Kaynak, dış bağlantılar kısmında yer alan MEBS Okulu ana sayfasıdır.Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'na bağlıdır. Okulda elektronik harp cihazları gelişimleri takip edilmekte ve buna uygun eğitim verilmektedir. Muhabere sınıfı subay astsubay er ve erbaşlara eğitim verilmektedir.[2] Yeni askerlik sisteminde yer alan "Yedek Astsubaylık" eğitimi bu birlikte verilmeye başlanmıştır.[3]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, 1 Eylül 1926 tarihinde İstanbul’da "Fen Tatbikat Okulu" ismiyle kurulmuş ve 1941 yılının Nisan ayında 22 yıl Kara Kuvvetleri’nin istihkam, muhabere ve demir yolu subay, astsubay ve diğer personelini yetiştiren Fen Tatbikat Okulu, 1948 yılında istihkam ve demir yolu subaylarının eğitim ve öğretiminin diğer okullara devredilmesiyle "Muhabere Okulu" adını almıştır.

1951 yılında acemi erlerin, 1952 yılında ise muhabere asteğmen adaylarının yetiştirilmesine başlanmış ve 1961 yılında "Muhabere Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı" adını almıştır.

Elektronik harp ve bilgi sistemleri konularında eğitim ve öğretim sorumluluğunun Muhabere Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'na verilmesi üzerine komutanlığın ismi son olarak 29 Temmuz 1994 tarihinde "Muhabere Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı" olarak değiştirilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tarihi an! İlk oldular..." Milliyet. 17 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2021. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2020. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Haziran 2020. 

Benzer Makaleler