Kuyupınar, Ilgaz

Kuyupınar, Ilgaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuyupınar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çankırı
İlçe Ilgaz
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 180
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0376
Posta kodu 18400
Resmî site
[1] -

Kuyupınar, Çankırı ilinin Ilgaz ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskiden bu köydeki her evin önünde su kuyusu bulunduğu için bu köye Kuyupınar adı verilmiştir. Halen bazı evlerin önünde su kuyusu bulunmaktadır. Pınar kelimesi ise köy meydanında bulunan geniş pınardan gelir. Bu pınar Ilgaz Dağı'ndan akan kaynak sularıyla beslenir. Köyün tarihçesi hakkında az bilgi vardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün düğünleri 2 gün sürer ve davul zurna ile yapılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çankırı iline 38 km, Ilgaz ilçesine 15 km uzaklıktadır. 1420 metre rakıma sahiptir. Köy ve çevresi düz zeminlidir ama merkezden uzaklaştıkça dağlaşır. Özellikle Ilgaz Dağı bölgesinde bulunduğu için yükseklik fazladır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 102
2000 180
1997 126

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Genellikle büyükbaş hayvancılık yaygındır. Tarım ekonomisi ise buğday kaynaklıdır. Son zamanlarda yaygınlaşmakta olan arıcılık yapılmaktadır.Ormanda bulunan çok çeşitli çiçekler kekik ve çam polenlerinden oluşan doğal arıcılık yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat öğrenci sayısı yetersiz olduğundan taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi kısmen vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Sağlık hizmeti ilçeden sağlanır. Köye ulaşımı sağlayan yol koy girişine kadar asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün birkaç kilometre yakınlarında birde radyo verici istasyonu(trt) bulunmaktadır. Çoğu telefon hattının altyapısı vardır. Bir [[Cami]] bulunur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler