Kırışlar, Ilgaz

Kırışlar, Ilgaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kırışlar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çankırı
İlçe Ilgaz
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2011)
 • Toplam 100
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0376
Posta kodu 18400
Resmî site
[1] -

Kırışlar, Çankırı ilinin Ilgaz ilçesine bağlı bir köydür.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde her yıl geleneksel olarak Güzel Doğa Festivali düzenlenmektedir. Bu festivalde geleneksel yöre yemeği keşkek gelen misafirlere ikram edilir. Köylülerin çeşitli toplantılar yaptıkları veya konukların köyde kalması için hazırladıkları 3 adet köy odaları mevcut bulunmaktadır.Çoğunluğu İstanbul'a göç eden köy halkı tarafından Kırışlar Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Kırışlar Köyü Gençlik Kolları Derneği altında çeşitli etkinlikler ve faaliyetler gösterilmektedir.Köy halkı geleneklerine ve göreneklerine bağlı olup bazı dönemlerde Yaren Meclisi oluşturulur.Bu meclisin başlıca görevi; İnsan yetiştirme; insanı hayata hazırlama; sosyal düzeni ve güvenliği sağlama; halk müziği, halk mutfağı, halk tiyatrosu, halk edebiyatı gibi ulusal kültür değerlerini yaşatma ve yeni kuşaklara aktarma görevlerini yüzyıllardır yerine getirmiş bir sosyal kurum olma niteliğini taşır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, Ilgaz Dağı’nın güney yamaçlarında, ilçenin batısında, Kayı ve Kaçan Dereleri arasında, Ilgaz-Kurşunlu karayolunun yaklaşık 13 km uzağında ve kuzeyinde kurulmuştur.

Çevrede Kayı köyü, Güney köyü, Süleymanhacılar köyü yer alır. Halkının Yörük asıllı olduğu tahmin edilmektedir. Çankırı iline 72 km, Ilgaz ilçesine 22 km, Yeşildumlupınar beldesine 9 km uzaklıktadır. Köye en yakın yerleşim birimi 1 km uzaklıkta bulunan Gökçeyazı köyüdür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köydeki hane sayısı 117 olup yaz ve kış aylarında köy nüfusu farklılık gösterebilmektedir. Yaz aylarında köyde bulunun nüfus artış gösterip 650 kişiye kadar çıkabilmektedir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
Yıl Kişi
2011 100 44(Erkek) 56(Kadın)
2010 250 - -
2000 213 64(Erkek) 67(Kadın)
1997 131 - -
1990 231 104(Erkek) 127(Kadın)
1985 333 147(Erkek) 186(Kadın)

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 1980'li yıllara kadar tarım ve hayvancılık geçim kaynağıydı. Koyun ve keçilerin ormana zarar vermesinden dolayı, hayvancılık yasaklanmıştır. Bu tarihten sonra köy halkının çoğu İstanbul'a yoğun bir şekilde göç etmeye başlamıştır. Köyde eskisi kadar olmasa da hayvancılık 20 adet büyük baş, 40 adet küçük baş hayvan ile devam edilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat faal durumda değildir.taşımalı eğitimden faydalanılmaktadır

Köyün içme suyu ve kanalizyon şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesinde sorunlar bulunmaktadır.

PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır fakat faal durumda değildir.

Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde 2 tane ibadethane ve değirmen bulunmaktadır. 1970 yılında kooperatif kurulmuş o zamanki imkanlarla değirmenlik ve bakkal kooperatifi tarafından yapılmış ve belirli bir süre çalıştırılmıştır, günümüzde aktif durumda değildir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler