Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi, 2016 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir şehri olan Güzelyurt'ta kurulan bir üniversitedir. Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi sağlık uygulama merkezi vizyonuyla 2017 yılı itibarıyla YÖK akreditasyonunu almış [1] ve 2017-2018 eğitim öğretim yılı itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti ve birçok ülkeden öğrencileri ile büyümeye devam edecek bir eğitim ve yaşam alanı haline gelmiştir. 80,000m2 açık ve 20,000m2 kapalı alanda kurulu üniversite, 10.000 öğrenci kapasitesine sahiptir. 

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi
Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi
Slogan Kıbrıs'ta Eğitim Sağlıkla Başlıyor
Kuruluş 2016
Tür Özel
Eğitim dil(ler)i İngilizce ve Türkçe
Rektör Prof. Dr. Elif ÇEPNİ
Konum Güzelyurt, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Okul renkleri Koyu Kırmızı ve Beyaz         
Web sitesi http://www.kstu.edu.tr

Uygulama odaklı altyapısı ile kurulmuş olan Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi, bütün fakülteleri, yüksekokulları, enstitüleri, laboratuvarları, atölyeleri, bilgisayar merkezleri, kültür merkezleri, kütüphanesi, yurtları, ve diğer sosyal ve sportif tesisleri ile şehrin tam merkezinde bir kampüs üniversitesi olarak eğitim ve öğretim faaliyetlerine büyüyerek devam etmektedir.

 Akademik Birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Fakülteler ve Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Diş Hekimliği Fakültesi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı, Diş Hastalıkları ve Tedavisi Anabilim Dalı, Endodonti, Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi, Ortodonti Anabilim Dalı, Pedodonti Anabilim Dalı, Periodontoloji Anabilim Dalı, Protetik Diş Tedavisi.

Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi

Sağlık Yüksekokulu

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Okullar[değiştir | kaynağı değiştir]

Diş Kliniği[değiştir | kaynağı değiştir]

Diş Kliniği

Üniversite öğrencilerimiz için 800 metrekarelik alanda 40 ünitlik, 8 ayrı anabilim dalını kapsayan teknolojik donanımı yüksek klinik platformda eğitim verilmektedir.

Klinik öncesi eğitimde modeller üzerinde bütün klinik özelliklerini taşıyan ekipman ve el aletleri ile beceri gelişimi uygulamaları yapılmaktadır.

Üniversitemiz, deneyimli akademisyenlerimizin denetiminde, öğrencilerimizi çağın ”robotik-tekno diş hekimliği doğrultusunda dünya diş hekimi” olarak yetiştirmeyi hedeflemektedir.

KSTU Kampüsünde Öğrenciler

 Kampüs[değiştir | kaynağı değiştir]

Kütüphane[değiştir | kaynağı değiştir]

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Kütüphanesi, eğitim öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemek, kullanıcıları tarafından ihtiyaç duyulan her türlü bilgi ve belgeyi sağlamak, düzenlemek ve hizmete sunmak amacıyla kurulmuştur. Kütüphaneye sağlanan bilgi ve belge kaynakları uluslararası kütüphanecilik standartları çerçevesinde işlenmekte ve kullanıcılarının hizmetine sunulmaktadır.

Üniversite idari, akademik personelleri ile üniversite öğrencileri kütüphanenin üyesi olup, kütüphane yönergesi doğrultusunda sağlanılan tüm hizmetlerden yararlanabilirler. Kütüphaneden yararlanmak isteyen dış kullanıcılar, kütüphane yönetiminden izin alarak kütüphane içerisinde kütüphane kaynaklarından yararlanabilir, araştırmalarını yapabilirler.

Kütüphanede basılı kaynakların yanı sıra 17.000 adet elektronik yayına da erişim sağlanabilmektedir. Bu kaynaklara erişim ve araştırma, ödevlere yardımcı olması için kütüphanemizin belli bölümlerini bilgisayarlar ile donatarak verimliliğinin arttırılması planlanmıştır.

Kariyer ve Sektör İlişkileri Merkezi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kariyer Merkezi ve Sektör İlişkileri Birimi’nin temel amacı, tüm öğrenci ve mezunlarımıza Türkiye’de ve dünyada, iş yaşamında tercih edilen ve hem kendilerini hem de kariyerlerini geliştirebilen profesyoneller olma yolunda  destek olmaktır. Kariyer Merkezi ve Sektör İlişkileri Birimi öğrencilerin ve mezunların kendilerini tanımalarına ve kariyer hedeflerini belirlemelerine yardımcı olur. Sektörleri ve meslekleri yakından tanımaları konusunda onlara destek verir. Bu amaçla seminerler, kariyer günleri organizasyonları düzenler. Birim, tüm öğrencilerin istedikleri zaman uğrayabilecekleri ve kariyerleri ile ilgili her türlü konuda danışabilecekleri bir merkez olarak hizmet verir.

Laboratuvarlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer Merkezler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kampüs içerisinde internet destekli ve öğrencilerin günlük ihtiyaçlarına kusursuz cevap verecek şekilde ücretsiz bilgisayar ve internet altyapısı oluşturulmuştur.

Kampüste Yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

KSTU Sağlık Laboratuvarları
KSTU Kampüsü

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • ^ http://aday.kstu.edu.tr/akreditasyonlarimiz
  • Benzer Makaleler