Kayıkçılar, Çaycuma

Kayıkçılar, Çaycuma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kayıkçılar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Çaycuma
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.500
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0372
Posta kodu 67900
Resmî site
[1] -

Kayıkçılar, Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurban Bayramlarında her mahallenin köy odasında tüm misafirlere yemek verilir. İmece adeti kısmende olsa devam etmektedir. meşhur olan :taş fırında yapılan tava ekmeği ve mısır unundan yapılan malay yemeğidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayıkçılar Köyü Zonguldak iline 47 km, Çaycuma ilçesine 6 km uzaklıktadır. Köy konum itibarı ile Filyos çayı üzerinde buluna güzergahta Zonguldak Bartın istikametinde uzanmaktadır. Tamamı düzlükten olan köy toprakları oldukça verimli olduğundan tarım ve hayvancılığa oldukça uygundur. Köyün çevresinde Muhsinler, Geriş, Ahatlı köyleri bulunmaktadır. Irmak yatağında bulunması sebebiyle su sorunu bulunmamaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy nüfusu genel anlamda diğer köylere oranla yüksek seviyededir. Yaklaşık olarak her evde bir üniversite mezunu bulunması, verimli topraklar ve tarım göçün yüksek oranda olmama sebeplerinden bir tanesidir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1500
1997 1446

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi açılmıştır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup,mahalle araları dahi parke olarak döşenmiştir. Köyde elektrik ve sabit telefonhe hatta her evde wireles var vardır. Bununla birlikte köy sınırı olan Zonguldak Bartın karayolu sayesinde ulaşım olanakları sınırsızdır.Köyde Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nin meslek yüksek okulu için oluşturulan yolcu taşıma kooperatifi kurulmuş olup ikinci öğretim öğrencileri için geç saatlere kadar hizmet vermektedir. Diğer taraftan köyde tren istasyonu bulunmakta olup ulaşım için alternatif oluşturmaktadır. Bununla birlikte köy içerisinde irili ufaklı market ve bakkallar, kıraathaneler, internet cafeler, kırtasiye ve mobilya imalatı ile uğraşan işletmeler ile birlikte köyde iki adet restaurat, iki adet petrol ofisi ve büyük bir düğün salonu bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler