İTA Okulları

İTA Okulları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İTA Okulları
Italyan koleji.png
Kuruluş 2014
Ülke Türkiye
Türü Özel okul
Müdür Sedef Bulat
Müdür yardımcısı Hakan Aktaş
Uğur Gül
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İtalyanca, İngilizce
Sınıflar anasınıfı, ilkokul 1-4,
ortaokul 1-4
Öğrenci sayısı yaklaşık 180
Adresi Cumhuriyet Mah. Abide-i Hürriyet Cad. 5/7 Şişli /İstanbul
Resmî sitesi http://www.ita.k12.tr

İTA Okulları, İstanbul'da özel okul statüsünde yer alan ve içinde anasınıfı, ilk ve ortaokul barındıran bir okuldur.

İtalyan Lisesi mezunlarının ve İtalyan Büyükelçiliği'nin[1][2] desteğiyle açılan İTA Okulları, Türkiye'de yaşayan İtalya vatandaşlarının yanı sıra İtalyanca eğitim almak isteyen Türk ve yabancı öğrencilere de açık bir okul olarak kurgulandı. Klasik İtalyan eğitim sisteminin belirgin özellikleri olan güçlü kültür ve sanat öğretimi, ITA Okulları bünyesinde açılan eğitim kurumunun ayırt edici niteliğidir.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Toplamda 27 derslik, bilgisayar laboratuvarı, kapalı spor salonu, kütüphane ve çeşitli kulüp etkinliklerine sahip olan İTA Okulları'nda; interaktif donanımlı sınıflar, özgün sanat eserlerinin bulunduğu müze ve 6 metre uzunluğunda deniz canlılarının barınacağı büyüklükte bir akvaryum bulunmakta.

İTA Okulları'nın akademik programının temelini, ünite planlama ve programlama yaklaşımı olan "Tasarım Yolu ile Anlama" (Understanding by Design-UbD) oluşturmaktadır. Bu program öğretim ve ölçme-değerlendirme tasarımı hakkında bir düşünme biçimini temsil eder ve hem araştırma hem de sınıfta uygulama yoluyla sınanmış pek çok fikri ve süreci bir araya getirir. Tasarım Yoluyla Öğrenme'yi geleneksel eğitim uygulamalarından ayıran en önemli özellik, geriye dönük planlama sürecinin kullanılmasını vurgulamasıdır. Planlama sürecine etkinlikler, materyaller, ders içeriği ile başlamak yerine, bireyin sürecin sonunda ne bilmesi, anlaması ve yapabilmesi gerektiği üzerine odaklanır. Bu düşünce tüm eğitim-öğretim programı ve ölçme değerlendirme planlamasının odak noktasını oluşturur.

Perugia Yabancılar Üniversitesi'nin 12 Mayıs 2015 tarihinde[3] İTA Okulları'nı Türkiye'deki CELI İtalyanca akreditasyon merkezi olarak kabul etmesiyle birlikte, sekizinci sınıfta CELI sınavını başarıyla tamamlayan öğrenciler, İtalya'da ve dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan ve CELI sistemini kabul eden İtalyan okullarına yatay geçiş olanağı kazanmaktadır.

Kulüpler[değiştir | kaynağı değiştir]

İTA Okulları'nda 2019-2020 eğitim öğretim yılı itibarıyla aşağıdaki kulüpler mevcuttur:

İTA Okulları Müzesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İTA Okulları'nın bünyesinde bulunan müzede; kuratörlerin yönetiminde hazırlanan tematik sergilerin yanı sıra resim, heykel, özgün baskı yapıtları sergilenmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İstanbul'da İtalyan Koleji'ne yeni şube". Sabah. 9 Nisan 2014. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2014. 
  2. ^ "Italia-Turchia - Presentata la nuova scuola "Italyan Koleji"". İtalya Dışişleri Bakanlığı. 6 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2014. 
  3. ^ "Circolare 1326". Università per Stranieri di Perugia Centro di Valutazione e Certificazione Linguistiche. 19 Ocak 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2015. 

Benzer Makaleler