İpek Üniversitesi

İpek Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Koordinatlar: 39°51′27.4″K 32°50′44.6″D / 39.857611°K 32.845722°D / 39.857611; 32.845722

İpek Üniversitesi
İpek Üniversitesi logosu.png
Etkinlik 2011–2016
Tür Vakıf
Eğitim dil(ler)i İngilizce
Konum Ankara, Türkiye
Web sitesi ipek.edu.tr

İpek Üniversitesi, Koza İpek Eğitim Sağlık Hizmet Yardım Vakfı tarafından 2011 yılında Ankara'da kurulmuş bir vakıf üniversitesiydi. Üniversitenin kurulmasına ilişkin karar 03. 03. 2011 tarih ve 27863 sayılı resmî gazetede yayınlanmıştır.[1] Türkiye'nin ilk ve tek sanat ve sosyal bilimler üniversitesi olma özelliğini taşımaktaydı. 2013-2014 akademik yılında ilk öğrencilerini almıştı. Kurucu rektörü Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan'dı. Kampüsü, Turan Güneş Bulvarı 648. Cadde, 651. Sokak No: 4, 06550 Oran, Çankaya / Ankara adresinde bulunmaktaydı. Bilkan, üniversiteyi "Özel sektörün şimdiye kadar sosyal bilimler alanına yaptığı en büyük yatırım" şeklinde tanımlamaktadır. Üniversitenin disiplinler arası çalışmalarla yabancı dillere ağırlık verirdi ve senaryo yazarlığı, moda tasarım, animasyon gibi programları vardı. 23 Temmuz 2016 tarihinde, Olağanüstü Hal (OHAL) Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kanun Hükmünde Kararname'yle üniversite kapatılmıştır.[2][3]

Akademik Birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarih Bölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

İpek Üniversitesi Tarih Bölümü, 2013 yılında kurulmuş olup, kurucu başkanı Prof. Dr. Kemal Çiçek'ti. Türk Tarih ve Kültürü hakkında araştırmalar yapmak ve Türklerin başka devlet ve kültürlerle etkileşimi üzerinde araştırmalar yapmayı amaçlamaktaydı. Bölümün öğretim dili İngilizce'ydi. Bölüm kuruluş felsefesi doğrultusunda öğrencilerine geniş bir perspektiften Türk tarihine bakmayı öğretmeyi amaçlamaktaydı. Öğrencilerine İngilizce ve Türkçe dışında en az bir yabancı dilde daha yazma, okuma ve konuşabilme yeteneği kazandırmayı amaçlayan Tarih Bölümü, doktora ve yüksek lisans düzeyinde ise Bölge Uzmanı unvanı ile araştırmacılar yetiştirmeyi hedeflemekteydi. Tarih Bölümü, Erasmus Bologna vb. Uluslararası Öğrenci değişim programlarına üyedir ve bu sayede uluslararası düzeyde öğrenci değişimleri yaptı.

Türk Dili ve Edebiyatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İpek Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Türk dili ve edebiyatının öğretilmesini ve bu alanda araştırmalar yapılmasını amaçlardı. Bölüm, sanat ve sosyal bilimler üniversitesinin tüm imkanlarından faydalanan, disiplinler arası çalışmalara öncelik veren, en az iki yabancı dili öğrencilere kazandırmayı hedefleyen, Türk dili, kültürü ve edebiyatını araştırmayı, dünyadaki diğer örnekleriyle karşılaştırmayı ve eleştirel çalışmalar yapmayı amaç edinmiş bir bölümdü. Bu anlamda öğrencilerin farklı alanlardan dersler alarak Türk dili ve edebiyatının kendine özgü şartlarını öğrenmesinin, anlama ve araştırma için gerekli donanımları edinmesinin yanında küresel ve karşılaştırmalı bir bakış açısı kazanmaları da teşvik edilmekteydi.

Bölümün öğrenci odaklı amaçları şunlardı:

İngiliz Dili ve Edebiyatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İpek Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü 2013 yılında kurulmuş olup, lisans eğitimine 2013-2014 akademik yılında başlamıştı. Program İngiliz Edebiyatı ağırlıklı derslerin yanı sıra mitoloji, klasik edebiyat ve batı düşünce sistemine yönelik dersler içermekteydi. Ayrıca üniversite ve bölüm kapsamında açılan ve bölüm müfredatının yaklaşık %25’ini oluşturan seçmeli dersler vasıtası ile öğrencilerin hem İngiliz kültürü ve edebiyatının inceliklerine hakim olmaları, hem de bu edinimlerini farklı sosyal disiplinlerdeki bilgileri ile desteklemeleri amaçlanmaktaydı. İpek üniversitesinin genel felsefesine uygun olarak öğrencilerin İngilizce dışında en az ikinci bir yabancı dili de iyi düzeyde öğrenmelerine imkan sağlanmaktaydı. İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü 2015-2016 akademik yılında Lisansüstü programlarını başlatmıştı.

İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İpek Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, İktisat ve İşletme bölümlerinden oluşmaktaydı.

İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi'nin hedefi, dünyanın gelecekteki seçkin yönetici ve sosyal bilimcilerini, zamanın ruhunu algılayıp değişimleri fark edecek bir donanıma sahip kılmaktı.

İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, prestijli okullarda doktoralarını tamamlamış öğretim üyesi kadrosuyla, pek çok farklı özelliklere ve ilgi alanlarına sahip öğrencilere ihtiyaç ve hedefleri doğrultusunda, hem sosyal hem de akademik bakımdan mükemmel uluslararası bir eğitim ortamı sunmaktaydı.

İktisat[değiştir | kaynağı değiştir]

İşletme[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanat ve Tasarım Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Endüstri Ürünleri Tasarımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Görsel İletişim Tasarımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekstil ve Moda Tasarımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinema Sanatları Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Animasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

İpek Üniversitesi Animasyon bölümü, teknolojik ürünlerle donatılmış animasyon stüdyoları ile öğrencilere eğitimleri süresince pratik yapabilecekleri bir atölye ortamı sunarken mezuniyet sonrasında da iş olanağı sağlayabilmekteydi. Lisans eğitimi boyunca öğrenciler spesifik olarak aşağıdaki konularda çalışmalar gerçekleştirmiş olacaklardı:

Film Tasarımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasal Bilgiler Fakültesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası İlişkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

İpek Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencilerine şu avantajlar ve imkânları sunmaktaydı:

Siyaset Bilimi[değiştir | kaynağı değiştir]

İpek Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümü öğrencilerine şu avantajlar ve imkanları sunmaktaydı:

Uzaktan Eğitim Merkezi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitimde teknolojinin olanaklarından yararlanmak artık kaçınılmazdır ve eğitim alanında son yıllarda yapılan birçok araştırmada belirtildiği gibi teknoloji kullanımı öğretim sistemlerinde önemli yer tutmaktaydı. Ders kitapları önemini tam anlamıyla yitirmemekle birlikte özellikle de dijital yerliler olarak adlandırılan bugünün bireyleri için eğitimde yüksek motivasyonu sağlama konusunda yetersiz kalmakta ve tatmin edici olamamaktaydı. İnternet Temelli Uzaktan Eğitim ile öğrencilerin ve öğretim elemanlarının yerden zamandan bağımsız çalışma yapabilecekleri çoklu ortam (multimedia) destekli eğitim materyalleri ve sesli-görüntülü iletişim sistemi erişime açılmakta, bu sayede hareketli, etkileyici ve öğrencinin motivasyonunu artırıcı bir eğitim ortamı sağlanabilmektedir. Böylelikle öğretim içeriği animasyon, simülasyon, video ve çarpıcı görseller ile çok daha zengin bir şekilde öğrencilere sunulabilmekte, öğrenilenlerin tekrarı yapılabilmekteydi. Uzaktan eğitimle öğrenci kendi hızına göre çalışma yapabilme özgürlüğüne de sahipti.

Yabancı Diller Bölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Yabancı Diller Bölümü, İpek Üniversitesi'nin bütün bölümlerinde İngilizcenin dışında okutulacak ikinci ve üçüncü seçmeli dilleri koordine etmekteydi.

- İpek Üniversitesi, orta vadede İngilizce ve diğer seçmeli dillerin öğretilmesi konusunda “Dil Mükemmeliyet Merkezi” haline getirilmişti.

- Diller, mümkün olduğunca Avrupa Ortak Başvuru Metni sınıflamasına göre A1 (A1-1/A1-2), A2 (A2-1/A2-2), B1 (B1-1/B1-2), B2 (B2-1/B2-2), C1, C2, D1, D2 şeklinde okutuldu.

- Öğrenciler Hazırlıktan itibaren, seçmeli dillerden birini ya da birkaçını alabileceklerdir. Hedef, mezun olan öğrenciye YDS ya da eş değeri sınavlardan 70/100 puan aldırmaktaydı.

Üniversitenin eğitim ortamında şu diller kademeli olarak devreye sokulmak suretiyle, ilgili dili anadili olarak konuşan öğretim elemanları tarafından öğretildi:

Almanca, Arapça, Çince, Farsça, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça, Ermenice, Hintçe, İbranice, Sırpça, Kore Dili, Macarca, Portekizce, Urduca, Bulgarca, Svahili Dili.

Kapatılması[değiştir | kaynağı değiştir]

İpek Üniversitesi, 15 Temmuz 2016'da gerçekleştirilen askerî darbe girişimi sonrasında kararlaştırılan 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname doğrultusunda, "milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen Fethullahçı Terör Örgütüne (FETÖ/PDY) aidiyeti, iltisakı veya irtibatı belirlenen" kurumlar arasında yer aldığı gerekçesiyle kapatıldı.[4][5] Öğrencilerinin Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi'ne yerleştirilmesine karar verildi.[6]

14 Haziran 2017'de yerine Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi kurulmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler