Hayat Tarih Mecmuası

Hayat Tarih Mecmuası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hayat Tarih Mecmuası
Hayat Tarih Kapak.jpg
Hayat Tarih Mecmuası'nın Haziran 1975 tarihli 6. sayısı
Editör Yılmaz Öztuna
Kategoriler Süreli yayın, dergi
Sıklık Aylık
Yayımcı Hayat Yayınevi
(Hayat Neşriyat Müessesesi)
İlk sayı 1 Şubat 1965
Son sayı 1982
Ülke Türkiye Türkiye
Dil Türkçe

Hayat Tarih Mecmuası, 1965 ve 1982 yılları arasında Türkiye'de yayımlanmış aylık resimli tarih ve kültür dergisidir. İlk sayısı 1 Şubat 1965 tarihinde çıkan dergi 216 sayı sonunda 1982 yılında kapanmıştır[1][2]. Nisan 1978 tarihinde derginin adı Hayat Tarih ve Edebiyat Mecmuası olarak değiştirilmiş, böylelikle tarih alanından çekilerek eski gazete ve dergi yazılarını yayımlamaya başlamış ve kısa süre sonra da kapanmıştır.

Derginin formatı[değiştir | kaynağı değiştir]

16x24 cm boyutlarında ve 100 sayfa olan dergi tifdruk baskı tekniğiyle tifdruk kağıda renkli ve siyah beyaz olarak basılıyordu. Türkiye'de tifdruk baskı tekniğini uygulayan tek yayınevi olan Hayat Yayınevi aynı teknikle Hayat Mecmuası, Ses Mecmuası, Doğan Kardeş ve Resimli Roman gibi dergileri de çıkartıyordu. Bunlara sonradan Hayat Spor ve Ayna da eklendi.

"Hayat Tarih Mecmuası" (dergisi), Her 6 sayısı bir cilt olacak şekilde çıkıyordu. iki cilt ve 12 sayı sonunda bir yıl tamamlanıyor ve derginin sayıları tekrar 1'den başlıyordu ve o iki cilt yayımlandığı yılın adıyla anılıyordu. Yayınevi ayrıca okuyucunun kendi cildini pratik bir şekilde kendi yapabilmesi için özel cilt kapakları çıkartmıştı. 6 sayıyı muhafaza edecek şekilde tasarlanmış bu kabartma ve serigrafi baskılı kırmızı cilt bezli kapakların sırtlarının iç bölümüne gerilmiş lastiklere tek formalı dergi nüshaları ortalarından geçiriliyordu ve dergileri bir ciltçiye götürmeye gerek kalmadan çabucak ciltlemek mümkün oluyordu. Pratik olmakla birlikte pek düzgün görünmeyen bu ciltlerden memnun kalmayan bazı okuyucular yine aynı kapakları kullanarak ciltçide daha düzgün ciltler yaptırıyorlardı.

1960'lardaki özenli baskı kalitesi, estetik sayfa düzeni, mükemmel renkler, tifdruk baskının özelliği olan gerçeğe yakın fotoğraflar 1970'lere gelindiğinde neredeyse ortadan kalkmış sayfa düzeni basitleşmiş, siyah beyaz fotoğraflar soluklaşmış ve kontrastlarını kaybetmişti. Buna karşılık derginin boyutu ve sayfa sayısı hiç değişmemiştir.

Künyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayat Tarih Mecmuası'nın (dergisinin) künyesinde imtiyaz sahibinin Şevket Rado, Neşriyat (yayın) Müdürünün Yılmaz Öztuna; Mesul (sorumlu) Yazı İşleri Müdürünün de Orhan Ş. Yüksel olduğu belirtilmiştir. 1975 Haziran sayısından sonra derginin neşriyat müdürlüğünü de Şevket Rado üstlenmiştir[2]. Yılmaz Öztuna aynı zamanda derginin yazarları arasındadır ve hemen hemen her sayıda yazısı vardır.

Tarzı[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Şubat 1965 tarihinde yayın hayatına başlayan dergi baştan beri popüler bir yayın olmayı amaçlamıştı. Tarihle ilgili popüler yayınların hemen hemen hiç olmadığı bir dönemde çıkmaya başlaması, ve birçok popüler ve yüksek tirajlı dergiyi de (Ses, Hayat vb) eş zamanlı olarak yayımlamakta olan, dağıtım imkânları geniş bir yayınevi (Hayat Neşriyat Müessesesi) tarafından çıkartılıyor olması amacına kısa sürede erişmesini sağladı.

Dergi toplumda tarihe olan ilgiyi ve sevgiyi arttırdı[3]. Desteğini aldığı geniş kesimin ilgisini sürekli tutmak için de klasik tarihin dışında birçok popüler konuyla da ilgilendi ve künyesinde yazdığı gibi bir "kültür" dergisi görünümünü korumaya çalıştı. Oysa dergi daha çok İslamcı, milliyetçi bir ideolojik kimlik taşıyordu. "Batı medeniyetçisi, fakat Türk ve İslam tarih ve kültürüne saygılı kalarak Türklük şuurunu geliştirmek" şeklinde özetlenebilen derginin bu yayın politikası ve ideolojik yöneliminin arkasında da Neşriyat Müdürü Yılmaz Öztuna'nın büyük etkisi vardır[2].

Osmanlı İmparatorluğunun güçlü olduğu dönemlere (özellikle 16. yüzyıl) ayrı bir vurgu yapılarak dergide ağırlığın daha çok Osmanlı tarihine verildiği anlaşılmaktadır (Örnek: Metin And'ın yazıları). Tarihe olan merak ve ilgiyi yüksek tutmak için Osmanlı toplumunun çeşitli dönemlerindeki sosyal yaşantıya ait yazılara da sıklıkla yer verilmiştir (Örnek: Reşat Ekrem Koçu'nun yazıları)

İçeriği[değiştir | kaynağı değiştir]

"Hayat Tarih Mecmuası"'nın ilk yıllardaki rastgele birkaç sayısından alınmış olan şu konulara bir göz atılırsa hem derginin yapısı, hem konulara bakış açısı hem de yazarları hakkında bir bilgi de edinilmiş olur. Dergide reklamlara son derece az yer ayrıldığını da belirtmek gerekir. İç sayfalarda hemen hemen reklama hiç rastlanmazken arka kapak ve kapak içlerinde genelde yayınevinin kendi yayımladığı bazı kitap ve ansiklopedilerin tanıtım ilanları ve ara sıra da banka reklamları yer alır. İlk yıllarda reklamı yayınlanan bu banka değişmez olarak yayınevi ile bağları da olan Yapı Kredi Bankası'dır[4]. Sonraki yıllarda tek tük Ziraat Bankası reklamlarına da rastlanır.

Ekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hayat Tarih Mecmuası". www.simurg.com.tr. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2012. 
  2. ^ a b c Nadir Özbek. "Hayat Tarih Mecmuası" (PDF). www.ata.boun.edu.tr. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2012. [ölü/kırık bağlantı]
  3. ^ "Çarpıtılmış tarihin alternatifi: Tarih dergileri". www.haber7.com. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2012. 
  4. ^ "Kazım Taşkent". www.ahmetakyol.net. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler