Hacıhasan, Ilgaz

Hacıhasan, Ilgaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hacıhasan
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çankırı
İlçe Ilgaz
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 238
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0376
Posta kodu 18400
Resmî site
[1] -

Hacıhasan, Çankırı ilinin Ilgaz ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ne zaman kurulduğu bilinmemekle birlikte 1578 III. Murat döneminde köyde 53 ailenin olduğu ve bunların vergi verdiği kayıtlarda vardır. [2]

II. Abdulhamit döneminde ise köye imam tayin edildiğini gösteren belgeler bulunmaktadır.

Ağızdan ağza dolaşan bir söylenti olarak köyün adının bu bölgeye yerleşen 3 kardeşin adlarından geldiği söylenmektedir. Köydeki evlerin yaşları ise en fazla 200 yıl civarındadır.

Köyün yakın çevresinde Ermenilere ya da Rumlara ait olduğu söylenen mezarlar, ev kalıntıları, çanak çömlek parçalarına rastlanmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenekleri hakkında bilgi yoktur.

Köyün arazisinden dolayı yetiştirdiği beyaz lahanası ve lahana sarması meşhurdur.

Mevlitlerde ve özel günlerde tereyağlı pilav, etli yahni, ayran ve helva menüsü çok önemlidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çankırı iline 53 km, Ilgaz ilçesi merkezine 5 km ve Samsun-İstanbul yoluna 2 km mesafededir. Köyün önünde büyük düz ve sulanabilir bir ova arkasında ise çam ormanları yer almaktadır.

Köyün arazisi üzerinde DSI tarafından açılmış 6 adet sondaj kuyusu yer almaktadır. Bu kuyular tarım arazilerinde sulama amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Köyün arazisinin içinden Ilgaz dağlarından su getiren Gökçay ve Sazak köyünden gelen Sazak Çayı akmaktadır. Debileri düzgün olmayıp yazın bu çayların suyu kesilmektedir. Bunlar arazi içinde birleşerek köy arazisinin alt ucunda Devrez çayına karışırlar.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 238
1997 236

Köy Anadolu köyleri gibi 1960 sonrası dışarıya göç veren bir konumda olmuştur. Göçün yönü genellikle Ankara, İstanbul ve Çankırı ve Ilgaz ilçe merkezidir.

Dışarı göç yakın zamanlarda emekli olup köye yerleşenlerin etkisiyle tersine dönmüş ve köyün nüfusunda mevsimsel olarak artmaya ve yeni beton yapılanmalara yolaçmıştır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Genellikle büyükbaş hayvancılık yapılan köyde; buğday, şekerpancarı ve çeltik (pirinç) yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Merkezi olarak kullanılan kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol Alsfat olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyün çeşmelerine daha önceden arkasındaki ormandan borularla ve ayrı kaynaklardan getirilen su çeşmelerle halka ulaşırken, daha sonra bu suyun yetmemesi sonucu ve içme suyu şebekesinin kurulması sonucu sondaj sistemiyle, köyün ovasından getirilmiştir fakat bu su sondajın yetersiz kalması sonucu uzun süre şebekeyi besleyememiş, yakın yıllarda ovanın başka bir yerine açılan sondaj ile şebeke beslenmeye başlanmıştır.

köyün arazisi yamaç ve köy merkezindeki evlerin eski olması verimli çalışan bir su ve kanalizasyon şebekesi kurulmasını zorlaştırmaktadır.

Köyde 30 yıla yakın zamandır işletilen bakkal bulunmaktadır. Köy halkı temel ihtiyaçlarını buradan almaktadır.

Anadolu köylerinin gelenekseli olan köy odası ve köy camisi yakın zamanda yeniden inşa edilmiştir. Oldukça büyüktür.

köyde ısınma ihtiyacı yakın zamana kadar odunla karşılanırken, yakın zamanlarda kömür kullanımına dönülmüştür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler