Gülümbe, Bilecik

Gülümbe, Bilecik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gülümbe
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bilecik
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 1.723
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0228
Posta kodu 11000
Resmî site
[1] -

Gülümbe, Bilecik ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Efsaneye göre gülümbe köyü osmanbeyin gülümbe bölgesindeki müslüman akıncı ailelerinin acılar içinde yaşamaları devamlı savaş halinde olmaları osman beyin bu bölgeyi almasıyla gülün oynayın demesinden gelmiştir. aynı zamanda osman bey yaverine gülümbeyi vermiş olup yavari de dört oğluna köyü pay etmiy olup kurulduğundan beri dört mahalleden oluşmakdadır.tarihibir köydör.ipek böçekciliği yıllardır sürmekde olup aynı zamanda ipek ipi çekildiği tohumunu satıldığı tohumcular denen aile tarafından yapıldığı bölgeye satıldığı bilinmekdedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Her sene köyde hıdralez kutlamaları yapılır Dugunlerde ve bayramlarda geleneksel adetler kullanılır köy halkı şalvar giyer

Köyde 18. yüzyıldan gelmiş bir hamam vardır halen kullanılmaktadır. Hamamın dışı restore edilmiş içi ise 2 yılda bir bakım yapılmaktadır.

Köyde 17. yüzyılda osmanlı devleti zamanından gelen bir yatır vardır. Büyüklerimin dediğine göre yatır dede bir gün sabanna gitmiş orada sabanın tek paramğı kırılmış ve sabandan kan akmıştır.Yatır dede köye geldiği zaman acı haberi duyar öğlu askerde şehit düşmüştür. Orada can verir. Yatırı oradan kaldırmak isterler ama kimse buradan yatırı kaldıramaz. Köy halkıda yatır buradan kalkmadığı için Yatırın oğlunu buraya gömerler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilecik merkezine 7  km uzaklıktadır.

köy marmara iklimini taşıdığı yeşilik boldur. Arazilerde genellikle tek yıllık bitkiler mevcuttur. Ağaç meyveciliğini 3-4 hane teşvik etmektedir.

köyde iklim şartları normal olduğundan her çeşit hayvan bulunmaktadır. Kışın kuş ve tavşan yazın ise Sürek ve yayan domuz avı yapılmaktadır.

köyde pitnik alanları çoktur ama önem verilmeyip bakım yapılmamaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2208
2000 1723
1997 847

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve köy sınırı ve merkezdeki fabrikalara dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.köyde okul olmasına ragmen köylüler cocuklarını şehre gönderiyorlar Ayrıca bilecik üniversitesi bu köydedir. Ama lisesi yoktur. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır fakat kullanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler