Galip Boransu

Galip Boransu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Galip Boransu
Doğum 14 Şubat 1950
İstanbul
Ölüm 1 Şubat 2011 (60 yaşında)
İstanbul
Uyruk Türk
Tarzlar Türk Pop
Meslekler Müzisyen
Çalgılar piyano, org, vibrafon
İlişkili hareketler MFÖ

Galip Boransu (14 Şubat 1950, İstanbul - 1 Şubat 2011, İstanbul), piyanist, keyboard, vokal, Yeşilköy'de doğdu. Müzikle tanışması 1956 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı'nın piyano-solfej bölümünde oldu. İlk kez 1968 yılında Ozanlar grubu ile profesyonel olarak çalışmaya başladı. 1974 yılında liseden arkadaşı Mazhar Alanson ve Fuat Güner ile karşılaşıp stüdyo çalışmalarına piyano, org, vibrafon, vokal olarak katıldı, Özkan Uğur[1] ile bu sırada tanıştılar. Grubun yaptığı birkaç İngilizce parça TRT'de bilmece parçası olarak yayınlandı. Gelen cevaplarda Crosby, Stills yanıtları bile olmuştu. Bu bilmece parçasından yola çıkılarak Grubun adı İpucu Beşlisi olarak kondu. Heyecanlı ve Hop Otur, Hop Kalk adlı parçalara klip çekildi. Özellikle Heyecanlı adlı parça Türk Pop Müziğinin ilk kliplerinden biri olarak çok başarılı oldu. Ayhan Sicimoğlu'nun Avrupa'ya gitmesiyle grup Seyyal Taner ile birleşti ve zamanın ünlü gazinolarında show programları yaptılar.

1975 yılında Şerif Yüzbaşıoğlu'nun kurmayı düşündüğü grupta Özkan Uğur ve Cengiz Teoman ile çalışmalar yaparken, 1978 yılında Dilek Ertek'in sözlerini yazdığı, Galip Boransu bestesi İmkansız adlı parça ile Özkan Uğur ve Cengiz Teoman ile Grup Karma adıyla Türkiye elemelerine katıldılar. Grup Karma Eurovision Türkiye finallerinde derece aldı. İmkansız ve Mutlu mu Gülenler adlı besteleri 45'lik olarak yayınlandı.

Grup Karma'nın çeşitli nedenlerle dağılması üzerine 1978 yılında Ferdi Özbeğen'in teklifiyle tek piyanist olarak çalışmaya başladı. Ferdi Özbeğen'in çalıştığı lokallerde yemek müziği ve dans müziği yaparak yoluna devam ederken kaset çalışmaları yaptı Galip Boransu 1 (1979) ve Galip Boransu 2 (1981) (Özdemir Erdoğan'ın katkısıyla) kasetleri ve Yusuf Bütünley ve Halis Bütünley'in katkılarıyla Dosta Veda adlı albümü 1984 yılında yayınlandı.

1990 yılında Turistik Show sektörüne geçti. Galata Kulesi'nde 10 yıl turistik showlarda görev aldı. Bu sektörde hizmet veren bir lokalde müzik yaşantısını devam ettirmekte idi.

Galip Boransu, 1 Şubat 2011 tarihinde evinde geçirdiği kalp krizi ile yaşama veda etmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler