FileMaker

FileMaker

Vikipedi, özgür ansiklopedi

FileMaker, FileMaker şirketi (en:FileMaker) tarafından geliştirilmiş, Macintosh ve Windows platformlarında çalışabilen bir veritabanı programlama aracıdır. 1980'lerde Macintosh için geliştirilmiş olan az sayıdaki veritabanı programından biridir.

FileMaker ile geliştirilen veritabanı dosyaları FileMaker Advanced (eski adıyla Developer) sayesinde kendi başına çalışan programlar haline de getirilebilmektedir. FileMaker veritabanlarını internet ortamında yayınlamak da mümkündür.

FileMaker ilk olarak Nashoba Systems tarafından geliştilmiş, ardından bu şirket Apple'ın alt şirketi olan Claris tarafından satın alınmıştır. Program 1998 yılında Claris'in kapanması ile kurulan FileMaker şirketi tarafından geliştirilmektedir.

FileMaker 7.0 sürümüne kadar bir dosyada sadece bir tablo saklanabilmekteydi. Bu sürümle birlikte bir dosyada birden fazla tablo saklayabilme özelliği eklenmiştir. Yine bu sürümle birlikte 2 gigabyte'lık dosya sınırı kaldırılarak 8 terabyte'a kadar dosyalar oluşturabilme imkânı oluşturulmuştur. Önceki sürümlerde herhangi bir alan en fazla 64 kilobyte metin tutabilirken, FileMaker 7 ile bu rakam 2 gigabyte'a çıkarılmıştır.

FileMaker 8 sürümü ile menüleri değiştirebilme, gelişmiş script özellikleri, web viewer ve geliştiricilere kolaylıklar sağlayacak birçok önemli özellik eklenmiştir.

Filemaker IWP dediğimiz acil web paylaşımı da oldukça geliştirilmiştir.

FileMaker 15 sürümü ile 5 farklı noktada yenilik içermektedir. 1. Mobility 2. Otomasyon 3. Güvenlik 4. Kullanım Kolaylığı 5. Geliştirme. FileMaker 15 iBeacon desteği ile göz doldurdu

FileMaker 16 ile restfull web servisleri, cURL, Json, cards pencereleri, geofence, geçiş animasyonları ile uygulamalar arası entegrasyon ve mobilde daha güçlü hale geldi.

FileMaker sürümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

FileMaker, FileMaker Plus, FileMaker II, FileMaker 4, FileMaker Pro 1.0, FileMaker Pro 2.0, FileMaker Pro 2.1, FileMaker Pro 3.0, FileMaker Pro 4.0, FileMaker Pro 5.0, FileMaker Pro 5.5, FileMaker Pro 6.0, FileMaker Pro 7.0, FileMaker Pro 8.0, FileMaker Pro 8.5. Filemaker 9, Filemaker 10, Filemaker 11, Filemaker 12,Filemaker 13,Filemaker 14,Filemaker 15..

FileMaker Pro'nun son sürümü 9 ile SQL veritabanı ile ilişkileri geliştirilmiştir.

Programın FileMaker Developer, FileMaker Advanced, FileMaker Server, FileMaker Server Advanced gibi üst seviye sürümleri de mevcuttur. Ayrıca FileMaker Mobile adıyla Palm OS kullanan PDA'lar için üretilmiş sürümleri de bulunmaktadır.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Görsel Eğitim Setleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Lokal Uygulamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Web Uygulamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler