Ertur Yener

Ertur Yener

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ertur Yener Türk mimar. Türkiye mimarlık tarihinde oldukça önemli bir yapı olan Türk Tarih Kurumu’nu Turgut Cansever ile birlikte tasarlamıştır.

1958 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun olan Ertur Yener, daha sonra Mehmet Tataroğlu ve Turgut Cansever ile birlikte çalışmaya başlamıştır. Mehmet Tataroğlu’nun ayrılmasından sonra Turgut Cansever ile tasarladıkları, 1951 ile 1967 yıllarında Ankara’da inşa edilmiş olan Türk Tarih Kurumu binası Türkiye mimarlık tarihinde oldukça önemli bir bir yapıttır.[1] Zemin katta konferans salonu, kitap depoları, üst katlarda kütüphane, okuma salonları ve ofislerin yer aldığı bu bina 1980 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştır.[2]

Uygulanmış projelerinden seçmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Turgut Cansever, Projeleri, Türk Tarih Kurumu". Arkitera.com. 26 Haziran 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2011. 
  2. ^ "Türk Tarih Kurumu, Turgut Cansever, Ertur Yener, Ankara". Arkitera.com. 16 Mart 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2011. 

Benzer Makaleler