El Yazısı (film)

El Yazısı (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
El Yazısı
El Yazısı Posteri
Yönetmen Ali Vatansever
Yapımcı Selin Vatansever, Oya Özden
Senarist Ali Vatansever
Oyuncular Cansu Dere
Sarp Akkaya
Baran Akbulut
Wilma Elles
Sercan Badur
Bahtiyar Engin
Kenan Bal
Salih Kalyon
Müzik İnanç Şanver
Görüntü yönetmeni Ali Olcay Gözkaya
Sanat yönetmeni Osman Çankırılı
Kurgu Baptiste Gacoin
Stüdyo Terminal
Dağıtıcı Medyavizyon
Cinsi Sinema filmi
Türü Aşk, Komedi
Renk Renkli
Yapım yılı 2011
Çıkış tarih(ler)i 23 Mart 2012
Ülke Türkiye
Dil Türkçe, Fransızca, İngilizce
Resmî sitesi

El Yazısı, yapımcılığını Terminal Film adına Selin Vatansever ve Oya Özden'in üstlendiği film. Senaryosu, filmin yönetmeni Ali Vatansever'e aittir. Medyavizyon dağıtımıyla vizyona girecek olan El Yazısı'nın çekimleri Bolu'nun tarihi Göynük kasabasında, 3 haftada tamamlandı. Göynük'te yaşayanların da destek verdiği filmde yerel halktan birçok kişi rol aldı. El Yazısı filmi Ali Vatansever'in ilk uzun metrajlı filmidir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Film 1998 yılının yaz mevsiminde geçmektedir. Kasabalılar okullarına gelecek yabancı İngilizce öğretmenini karşılamaya hazırlanırlarken yanlışlıkla kasabaya yolu düşen Fransız turist Julie'yi (Wilma Elles) İngilizce öğretmenleri sanmalarının ardından olaylar gelişir. El Yazısı, kasabanın olaylarla dolu bu gününü üç kişinin gözünden anlatmaktadır.

Kasabanın eczacısı Zeynep (Cansu Dere), birkaç yıl önce kasabaya yerleşmiştir. Ani bir şekilde kasabanın öğretmeni Celal ile evlenmeye karar vermiştir ve evlilik hazırlıkları tüm kasabanın gündemi olmuştur. O gün şehirden ilaç sayımına gelen eski arkadaşı Volkan (Sarp Akkaya), ani evlilik haberini duyunca çok şaşırmıştır. Yalnızca Volkan, Zeynep'in bu ani kararının arkasındaki gerçek nedeni bilmektedir.

İlkokul müdürünün oğlu genç Ahmet (Sercan Badur), yakın köyde yaşayan bir kızı sevmektedir fakat hem kasabalılar hem de köylüler bu ilişkiyi desteklememektedirler. Sonunda Ahmet aylardır göremediği kızı kaçırmaya karar vermiştir. O gün, tam onu kaçırmaya gidecekken babasının ısrar etmesiyle turist Julie'ye tüm gün rehberlik yapmak zorunda kalmıştır fakat ortada bir problem vardır: Fransız Julie ve Ahmet İngilizce konuşamamaktadırlar. Bir yandan sevdiği kız hakkındaki söylentiler Ahmet'i umutsuzlandırırken Julie'yle geçireceği o gün cesaretini yerine getirecektir.

Küçük Sherlock Holmes Ragıp (Deniz Ali Akbaş), kasabanın eczacısı Zeynep'e aşıktır. Her gün bir yolunu bulup dizini kanatarak Zeynep'e pansumana gitmektedir. Zeynep'e yazdığı mektubun, ona vermeye niyetlendiği sırada cebinden çalındığını fark etmiştir. O gün mektubunun izini sürmüştür. O mektubu ararken, Sevgi de Ragıp'ın peşine takılmıştır. Sevgi, Ahmet'i sevmektedir. Onlar aşklarının peşinden koşarlarken, birbirlerini tanımaya başlarlar.

Bu umut ve aşk dolu hikâyeler, aşk mektupları sayesinde sürpriz bir finalle bir araya gelmiştir.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin çekimleri öncesinde El Yazısı 45. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde senaryo geliştirme ve uluslararası ortak yapım desteği ödülü kazanmıştır.[1]

İmece Film[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekimleri Haziran, Temmuz ayında gerçekleştirilen bu film, Türkiye'de kitle kaynak finansman metodunu kullanan ilk projelerden biri oldu. Çekim öncesinde filmin detaylarını sinemaseverlerle paylaşan Terminal Film, onlara ufak destekler karşılığında filmin bir parçası olma fırsatını tanıdı.[2][3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ El Yazısı Senaryo Geliştirme Ödülü 26 Eylül 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 45. Altın Portakal Ödüller Sayfası.
  2. ^ El Yazısı Cumhuryet Gazetesi Haberi, Alper Turgut, 14 Temmuz 2011 .
  3. ^ El Yazısı - Indiegogo, El Yazısı Crowdsourcing Sayfası.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler