Deutsches Jungvolk

Deutsches Jungvolk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Deutsches Jungvolk flaması
Deutsches Jungvolk 1933 yılında Worms kasabasında bir Nazi mitinginde Borazan takımı. Deutsches Jungvolk nişanları görülmektedir.
1933'te, Deutsches Jungvolk askerleri yangın söndürme tekniklerini öğrenirken
12 yaşındaki Jungvolk müfreze komutanı Alfred Zech, düşman ateşi altında iken yaralı askerleri kurtarmasından dolayı 1945 yılında ikinci sınıf Demir Haç madalyası kazandı.

Deutsches Jungvolk (Almanca: Alman Gençliği), 10-14 yaş arası erkeklerin alındığı Nazi Almanyası'ndaki bir gençlik örgütü olarak, Hitler Gençliği hareketinin bir bölümüydü. Deutsches Jungvolk, açık hava etkinlikleri, gösteriler ve spor programları sayesinde, nasyonal sosyalist ideolojinin ilkelerini genç üyelerine öğretmeyi amaçlanmaktaydı. Üyelik, 1939 yılında erkekler için kısmen zorunlu hale getirildi. II. Dünya Savaşı'nın sonunda Deutsches Jungvolk'tan bazı çocuk askerler oluşmuştu.

Gelişmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Deutsches Jungvolk ya da "DJ" (aynı zamanda "DJV") Kurt Gruber tarafından Jungmannschaften (Gençlik Ekipleri) ismi altında 1928 yılında kuruldu fakat Knabenschaft olarak ismi değiştirildi. Nihayet Mart 1931 tarihinde Deutsches Jungvolk in der Hitler Jugend olarak son ismini aldı. 1 Aralık 1936 tarihinde Hitler Gençlik Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından,[1] çocukların o yılın Mart ayında Reich Gençlik Dairesine tescil ettirilmesi gerekiyordu; Veliler çocuklarını kayıt yapmadığı için para cezası veya hapse girebiliyorlardı.

Eğitim ve etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

DJ ve HJ, gibi çeşitli Alman gençlik örgütleri faaliyetleri türemiştir. Birçok erkek için DJ, spor, kamp ve yürüyüşlere katılmak için tek yoldu.[2] Ancak DJ'nin temel amacı, nasyonal sosyalizmin siyasi ilkelerini erkeklere telkin etmekti. Üyeler Nazi Partisi'nin miting ve geçit törenlerine katılmak zorundaydılar. Haftalık bazda, siyasi, ırksal ve ideolojik telkinler her çarşamba akşamı toplantılar düzenlenirdi. Üye erkek çocuklarına, ebeveynlerinin inançları Nazi ideolojilerine aykırı ise ilgili makamlara bildirmeleri için teşvik edilirlerdi.[3]

Deutsches Jungvolk'un Almanya savaştayken temel ön-askeri hazırlıkları artmış, 1940 sonuna kadar, DJ üyeleri küçük kalibreli tüfeklerle atıcılıkla eğitilirlerdi.

Organizasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Deutsches Jungvolk'a yeni üye olan acemi çocuklar, Pimpfen diye çağrılırlardı. Onlara "Veletler" şeklinde fakat tam anlamıyla "osuruklar" anlamına gelen argo sözcükler kullanılırdı.[4]

Yeni acemi üyelere Hitler yemini etmeleri istenirdi; yemin, tam olarak şu şekildeydi:

Führer'imizi temsil eden kanlı bayrağın altında, bütün enerjimi ve gücümü yurdumuzun kurtarıcısı Adolf Hitler için harcayacağıma yemin ediyorum. Hayatımı onun için seve seve vermek istiyorum ve vermeye hazırım. Tanrı yardımcım olsun."[5]

Üniforma ve amblemler[değiştir | kaynağı değiştir]

DJ üniforma Hitler Gençliğine çok benzerdi. Yaz üniforması, cepli siyah bir şort ve kahverengi gömlekten oluşuyordu.[6]

Savaş zamanında[değiştir | kaynağı değiştir]

Deutsches Jungvolk, Askeri eğitime ek olarak çeşitli kâğıt ve hurda metaller gibi geri dönüştürülebilir malzemeler toplayarak ve sivil savunma örgütlerine haberciler gibi davranarak Almanya'nın savaş sürecine katkıda bulunmuştur. Nisan 1945'te Berlin Muharebesi'nde, kendi DJ üniformasıyla ve kısa pantolonuyla mücadele eden genç erkeklerin olduğu görgü tanığı raporları ile kanıtlanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler