Çukurören, Bilecik

Çukurören, Bilecik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çukurören
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bilecik
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 413
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0228
Posta kodu 11000
Resmî site
[1] -

Çukurören, Bilecik ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün etrafı bir çukur gibi çam ağaçları ve dağlarla çevrili olduğundan ona 'Çukurören'adı verilmiş diye söylenmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilecik merkezine 12 km uzaklıktadır. Köyün 3 km güneydoğusunda Gülümbe, 3 km güneybatısında Gökpınar, batısında ise Taşçılar, Beyce ve Cumalı köyleri vardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Genelde çevre köylerle aynı kültürel özellikleri paylaşan köyde düğün, kahvehane ve camii kültürü gibi oluşumlar yer almaktadır.

Köyün gelenek ve görenekleri zaman içerisinde az da olsa değişmiştir. Köyde yaşayanların Manavlar oldukları söylenmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2011 275
2010 285
2009 296
2008 305
2007 285
2000 413
1997 382

Köyün %75 i ihtiyar ve emekli kişilerden oluşmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde genellikle tarım ve hayvancılık yapılmaktadır. En yaygın tarım ürünü ise acı biber (pul biber) ve domatestir. Domates, barbunya başta olmak üzere farklı sebzeler yetiştirilir. Daha sonra mevsimine göre de birçok besin üretimi mevcuttur. Hayvancılıkta ise yarı yarıya büyükbaş ve küçükbaştır. Köyün coğrafyası her türlü besin yetiştiriciliğine uygundur. Toprağı ve suyu bol ve bereketlidir. İçme ve sulamada kullanılan su, köyün üst tarafından çıkan Hasmakam suyudur ve şifalı olduğu söylenmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, Bilecik iline 12 km uzaklıkta olup İstanbul yolu üzerindeki Anadolu Üniversitesi'nin altındaki noktadan girerek köye ulaşılabilir. Köyde ilkokul vardır fakat taşımalı sistem dolayısıyla sadece 1-2 ve 3. sınıf öğrencileri eğitim görmektedir. 4 ve 5. sınıflar Merkez Osmangazi İlköğretim Okulu'nda eğitimlerine devam etmektedirler.

Köyde su şebekesinin yanı sıra, elektrik ve telefon kullanımı da mevcuttur. Son yıllarda muhtar ve köylülerin işbirliğiyle kanalizasyon şebekesi, parke taşı ve yol çalışması da tamamen bitmiş olup, köy halkına ve diğer misafirlere huzurlu bir ortam sunulmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler