Çörekçiler, Ilgaz

Çörekçiler, Ilgaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çörekçiler köyü
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çankırı
İlçe Ilgaz
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi. Ahmet Koca
Yüzölçümü
 • Toplam 118,00 km² (4.500 mil²)
Rakım 950 m (3.110 ft)
Nüfus
 (2010)
 • Toplam 3.456
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0376
Posta kodu 18400
Resmî site
[1] -

Çörekçiler, Çankırı ilinin Ilgaz ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çörekçiler köyünde yaşamış olan bu gönül ehlinin bazı riva-yetlere göre 15.16.Yüzyılda yaşadığı sanılmaktadır.Kendisi hakkında anlatılan iki menkıbeni-ninde konusu aynı ama zaman ve şahıslar değişiktir. Bunlardan ilki Fatih Sultan Mehmet Han’ın Otlukbeli seferine giderken, diğeri 4.Murat Han’ın Bağdat seferine çıktığı zamana atfedilir. Ortak yön ise, her iki rivayette de Ordunun Çörekçiler köyü yakınında konakladığı, Çörekçi Baba’nında bereketli çörekleriyle tüm ordu-yu doyurduğudur .

Atalarımız oğuz boylarından bozok kolundan:oğuzhan oğlu günhan oğlu kayıhan tarafından kurulan Kayı boylarındandır.

Kayılar Selçuklularla birlik fetihler esnasında ve daha sonraları orta asyadan Anadoluya gelip değişik bölgelere yerleşmişlerdir.

Osmanlı devletinin kuruluşunda esas nüveyi (tohumu,çekirdeği)oluşturdular.sultan II.Murat Han (Fatih Sultan Mehmet Han'ın babası)soyunu bu boya mensubiyetini göstermek için sikkelerine kayı boyuna ait iki ok ve bir yaydan müteşekkil damgayı koymuştur.

Sultan II. Murat han(Fatih Sultan Mehmet Han'ın Babası)ordusuyla sefere çıkar.Eski ipek yolu güzargahını izler.(şimdiki samsun yolu)Ordusu Eskiahır köyünde atlarıyla konaklar.

Komşumuz Alpaköyde atlarının yiyeceklerini (arpasını)eski adıyla Yörük olan köyde ordunun yiyeceğini karşılar.Sultan II,Murat Han habercisini köye gönderir ve iaşesinin gelmesini ister.

Haberciyi köyde nur yüzlü bir ihtiyar karşılar,iaşeyle birlikte padişahın yanına gideceğini söyler.Evine giderek ailesine bir adet kül çöreği yaptırır.Heybesine koyduğu çörekle padişahın çadırına gider ve askerlerinin sıraya girmesini ister.Pirivani zat besmele çekerek çörekten parça parça kopararak askerlere ikram ederek ,askerleri doyurur.Artan bir parçayıda padişah Sultan II.Murat Han'a verir.Bu kerameti gören padişah duygulanır ve pirivani ihtiyarın adını köyün ismi olarak koyar.O gün bu gündür köyün ismi Çörekçiler'dir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün popüler yiyecekleri Keşkek,Çörek,Pığtı Oklaç ekmegi El Ekmeği Tarhana Çorbası Yarma Çorbası Sütlü Şehriye Çorbası Cimcik Hamuru Fasulye Yemeği ve Güvecidir, bunların yanında Türkiye'de yoğun olarak bulunan kebap kültürünün çıkış noktası da burasıdır ve en lezzetli kebaplar burada yapılmaktadır. Her yıl ağustos ayının ilk haftası düzenlenen festivallerle ve şenliklerle köyün gelenekleri ve yiyecekleri yaşatılmaktadır.Fer fene geceleri Oyunlar Fıkralar Tekerlemeler Köy Dernegi aracılıgıyla yaşatılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çankırı iline 68 km, Ilgaz ilçesine 18 Kurşunlu ilçesine 18 Kastamonu iline 88 Ankara'ya 185 İzmir'e 786 ve İstanbul'a ise 439 kilometre uzaklıktadır.Ilgaz Kurşunlu ilçe sınırındadır.Ayrıca köyün ortasından Devrez çayı ve Samsun İstanbul karayolu geçmektedir. Köyün güneyinde Köroğlu dağları uzanmaktadır.Batı karadeniz bölgesinde bulunmaktadır ama tipi anadolu iklimidir Ayrıca koyümüzün denizden yüksekligi yani rakımı 930 dir.köyün toprakları alivyonlu verimli topraklardır. köy çevre köylere nazaran daha büyük bir köydür ve hane sayısı 550 civarındadır. Yazın nüfus 7000'nin üzerine çıkmaktadır. Kışın ise nüfus 50 100 kişi civarındadır.Arazi bakımından da köy çevre köylere bakıldığında en büyük arazilere sahiptir.Batısında Eskiahır köyü,Göllüce Kızılca köyleri Doğusunda Belören köyü Kuzeyinde Kavaklı,Bucurayeniceköy,Kızılibrik,Söğütçük köyleri Güneyinde Dikenli köyü Güneydoğusunda Şeyhyunus köyü Kuzeybatısında ise Ağılözü ve Sivricek köyleri bulunmaktadır.Ayrıca arazi olarak Kurşunlu ve Korgun ilçeleri ile de komşudur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 3456
2000 2214
1997 2531
1990 1563

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığın yanı sıra balıkçilik , köy ürünlerine dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır bu nedenle taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama kullanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. İnternet erişimi fiber optik kablolar aracılığı ile sağlanmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler