Cenk Taşkan

Cenk Taşkan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Cenk Taşkan (d. 1947, Kınalıada), asıl adıyla Majak Toşikyan[1], Türkiye Ermenisi besteci, müzisyen. Başta Nükhet Duru, Hümeyra, Nilüfer, Ajda Pekkan, Neco, Coşkun Demir, Tanju Okan, Sibil Pektorosoğlu, Sezen Aksu ve Aşkın Nur Yengi olmak üzere birçok şarkıcıyla çalıştı. Evli ve bir çocuk babasıdır.

Müziğe profesyonel olarak 1965 yılında gitarist olarak başladı. 1966’da askere gidene kadar Erol Büyükburç Orkestrası’nda gitar çaldı. Askerde iken beste yapmaya başladı. Şarkı sözü yazarı Mehmet Teoman ve Nükhet Duru ile Türkiye’nin ilk ekip çalışmasını gerçekleştirdi. İlk albümleri Bir Nefes Gibi çeşitli yayın organları tarafından son 30 yılın en iyi albümü seçildi.

1977'de Korhan Abay ve Ali Poyrazoğlu ile yaptığı Yaşa Sevgili Dünya adlı kabare kapalı gişe oynadı.[kaynak belirtilmeli] Şiir 45'liğini yaptığı Hastane isimli eseri, Sezen Aksu tarafından başka sözlerle Dört Günlük Bir Şey olarak okundu.

1981'de Kanada'ya gitti, 1996'da Türkiye'ye dönene kadar orada yaşadı. Kanada'da Ermenice besteler yaptı. Megahit-Uluslararası Akdeniz Şarkı Yarışması'nda Yaşam boyu onur ödülü aldı. 2005'te Avrupa Birliğine destek amacıyla yapılan "Sevgiyle el ele" konserlerinde orkestra şefliği, koro ve orkestra aranjörlüğü yaptı. Nükhet Duru, 60 kişilik S. Vartanants Korosu ve Bartev Garyan'ın katılımıyla yapılan, canlıolarak kaydedilip CD olarak piyasaya çıkan konserde sadece kendisine ait Ermenice ve Türkçe eserler seslendirilmiştir.[2]

Ermeni müziğine katkıları nedeniyle Ermenistan hükümeti tarafından 2010'da “Gomidas” şeref madalyasına layık görüldü. Ahtamar kilisesi için bestelediği oratoryo Marmara gazetesinin 70. yıl kutlamasında senfonik orkestra, koro ve solistler tarafından sesledirildi.[3] Hrant Dink için bestelediği oratoryo, ilk kez 2012'de Hrant Dink ödül töreninde seslendirilmiştir.[4] 24 Eylül 2015 tarihinde Ermenistan Diaspora Bakanlığı tarafından Erıvan’a sadece kendi eserlerini sergilemek amacıyla davet edilmiştir. Kendisine Hagop Mamigonyan şefliğinde Lusavoriç Korosu - Senfonik Orkestra ve değişik tarzlarda 3 Solist katılmıştır: Bartev Garyan-Sibil ve Lida, Ayrıca aynı gün Hrant Dink için bestelediği Oratoryo’ nun Dünya Prömiyeri de Erivan da yapılmıştır.katilan sanatcilar :Aylin Ateş-Boğos Yeğyazar ve Sercan Gazeroğlu.

Aynı Oratoryonun Istanbul premıyeri 24 Ocak 2016 da Lütfü Kırdar salonunda gerçekleşti.Solistlerın kadrosuna Soprano Dr.Karin Çubukcuyan Bozkurt katıldı.

Yine aynı Oratorio 16 Nisan 2016 da America-Los Angeles ta İstanbul Ermenileri Derneği tarafından organize edilerek Ambassador Auditorium (Pasadena) da sahnelendi. Katılan Sanatçılar, Maestro Stepan Gozumian idaresinde Pan Armenian Korosu—Soprano Alenoush Yeghnazar-Soprano Nadima Avakian-Tenor Raffi Kerbabian.

Aynı Oratorio 18 ve 19 Mart 2017'de Montreal'de ve 25 Mart 2017 de New York'ta sahnelendi.

Montreal'de Hamazkain Knar Korosunu ve Orkestrayı Maestro Lorie Antounian, New York'ta Birleşik koro ve orkestrayı Kris Kalfayan idare etti.

Katılan Solistler: Karin Çubukçuyan Bozkurt (Istanbul), Boğos Yeğyazar (Yerevan) ve Elie Berberian (Montreal).

350'den fazla yayımlanmış eseri olan Taşkan'ın popüler olan parçaları arasında Nükhet Duru'nun seslendirdiği Beni Benimle Bırak, Cambaz, Anılar sayılabilir. Eserlerini seslendiren sanatçılar: Nükhet Duru, Nilüfer, Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Tanju Okan, Neco, Zuhal Olcay, Hümeyra, Ayşegül Aldinç, Modern folk üçlüsü, Coşkun Demir, Nil Burak, Salim Dündar, Beyaz Kelebekler, Ferdi Özbeğen, Pakize Suda, Mustafa Süder, Deniz Arcak, Cenk Eren, Kartal Kaan, Deniz Türkali, Yeşim Salkım, Levent Yüksel, Goncagül Sunar, Petro, Atılgan Gümüş, Ayten Alpman, Demet Tuncer, Ayça Varlıer, Sibil Pektorosoğlu, Aylın Ateş, Kevork Tavityan, Andre (Ermenistan) Işıl Yücesoy. Bülent Yetiş, Hakan Bahar, Kerem D. Gohar Hovhannisyan (Ermenistan). Elie Berberian (Montreal) Öykü Gürman,Funda Arar, Kalben, Sena Şener,

Taşkan, 26 Nisan 2015 tarihinde 15. Direklerarası Seyirci Ödülleri'nde Çöl Fırtınaları oyunu ile Özgün Tiyatro Müziği Ödülüne layık görüldü.[5]

24 Nisan 2016'da 16. Direklerarası Seyirci Ödülleri'nde, Frankenstein oyunu ile En İyi Efekt Tasarımı ödülünü aldı.[6]

Ermenistan’ ın büyük şairlerinden Kevork Emin’ in yazmış olduğu Sasuntsineru Bar (The Dance of The Sasountsis) şiirini tam bir saatlik dans gösterisi formatında besteledi,

Bu gösterinin dünya premieri modern bale formatında  24 Eylül 2018 tarihinde Ermenıstan da Erivan şehrınde yapıldı.Yaklaşık 50 kişilik bir dans grubu ve vurgulu çalgılar eşliğinde sahnelendi. Aynı gösteri Ermenistanın Gyumri şehrinde de büyük bir başarıyla tekrarlandı.

9 Kasım 2018 de Amerikanın Los Angeles şehrinde bulunan “Western Diocese of the Armenian Apostolic Church of North America” Khachadourian korosunun 40 cı yıldönümü etkinlikleri münasebetiyle Maestro Stepan Gozumian önderliğinde tamamıyla kendi eserlerinden oluşan bir konser düzenlenmistir.

Daha önce Ermenistan'da Premieri yapılan Sasountsineru Bar (The Dance Of The Sasountsis) gösterisi, 7  Mayıs 2019 tarihinde İstanbul'daki Bakırköy Dadyan Okulunun 175 senesini kutlama kapsamında  Bakırköy Belediyesinin önemli katkılarıyla Leyla Gencer Opera salonunda büyük bir başarıyla sahnelendi.

Müzikaller ve ceşitli organizasyonlar (besteci ve aranjör olarak)[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "MAJAK BEYCİĞİM VE CENK ABİNİN "SEVGİYLE EL ELE" BULUŞMASI". 16 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2014. 
  2. ^ Nükhet Duru 70 kişilik Ermeni korosuyla sahnede
  3. ^ "Mamigonyan, 'Çağdan Çağa Ahtamar'ı anlattı". 2 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2014. 
  4. ^ Majak Toşikyan (Cenk Taşkan) tarafından Hrant Dink için bestelenen, sözleri Bercuhi Berberyan’a ait 1 saatlik oratoryodan 4 bölüm ilk defa seyirciyle buluştu.
  5. ^ "15. Direklerarası Seyirci Ödülleri". istanbuldasanat.org. 26 Nisan 2015. 27 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2016. 
  6. ^ "XVI. DİREKLERARASI SEYİRCİ ÖDÜLLERİ". direklerarasi.org. 3 Nisan 2016. 4 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mayıs 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler