Canavarlar Yaratıklara Karşı

Canavarlar Yaratıklara Karşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Canavarlar Yaratıklara Karşı
Monsters vs Aliens
Film afişi
Yönetmen Rob Letterman
Conrad Vernon
Yapımcı DreamWorks Animation
Hikâye Rob Letterman
Conrad Vernon
Uyarlama Maya Forbes
Wallace Wolodarsky
Rob Letterman
Jonathan Aibel
Glenn Berger
Oyuncular Reese Witherspoon
Seth Rogen
Will Arnett
Hugh Laurie
Kiefer Sutherland
Rainn Wilson
Müzik Henry Jackman
Görüntü yönetmeni Michael Isaak
Scott Wills
Stüdyo DreamWorks Animation Studios
Dağıtıcı Paramount Pictures
Cinsi Animasyon
Macera
Aksiyon
Yapım yılı 2009
Çıkış tarih(ler)i 27 Mart 2009 (ABD)
Süre 94 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe $175 milyon
Hasılat $381.509.870
Resmî sitesi

Canavarlar Uzaylılara Karşı (Özgün adı: Monsters Vs Aliens), 2009 yılı ABD yapımı, 3D animasyon aksiyon-macera filmi.

DreamWorks Animation tarafından üretilmiş ve Paramount Pictures tarafından dağıtılmıştır. Dünya çapında toplam $303.712.758 hasılat yapmış olan bu filmin yönetmenlik görevini Rob Letterman ve Conrad Vernon üstlenmişlerdir.

Filmde 50'li yılların klasik korku filmlerinin doğrudan etkileri (ve mesajları) vardır; B.O.B klasik film Blob ( "Katil Kabarcık") yaratığının bir mizahi türü; Kayıp Halka "Siyah Göl Canavarı"nın bir parodisi; Dr. Kakalak 1958 tarihli "Sinek"'in hicivi; Susan "15 Metrelik Kadının Saldırısı"'nın bir yeniden-okunması, özellikle Böcekozor iki dev canavarı hicveder ilk aşamada "Godzilla" ve son şekli "Mothra"'nın bir yeniden-okunmasıdır.

Filmin Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâye, Derek ile evlenmek üzere olan bir kadın, Susan Murphy'nin etrafında döner. Ancak tören sırasında ona Kuontonyum adında gizemli bir madde içeren bir göktaşı çarpar. Radyasyona yakalanarak devleşir ve hükûmet tarafından yakalanır. Susan kısa süre sonra hükûmetin maksimum güvenlik laboratuvarında yeryüzünde görünen canavarların saklandığını öğrenir. Susan sonra etrafının canavarlarla çevrili olduğunu görür: Kayıp Halka (Antarktika buzullarında bulunan bir yaratık.), B.O.B (Yapışkan maddeden bir tür. Bilim adamlarının bir domates ile deneyi ile ortaya çıktı.), Dr. Kakalak (Çılgın bilim adamı, yanlış giden transmutasyon deneyi sonrasında kendini akıllı bir hamam böceğine dönüştürdü.), Böcekozor (Büyük bir yaratık. Radyasyona maruz kalmış bir tırtıl.). Hükûmet dev ve kocaman olduğu için Susan'ın ismini Dev Katana olarak değiştirir.

Bununla birlikte, Gallaxhar adında bir uzaylı Kuontonyum'un Dünya'ya düştüğünü keşfeder, onu almak için her şeyi yapar. Hükümet, uzaylı ile mücadele için canavarları gönderir.

Kritikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin Yorumları, genellikle olumluydu, 209 oy ile Rotten Tomatoes %72'nin üzerinde puana ulaştı, genel konsensusu "En iyi animasyon filmlerinin derinliği olmamasına rağmen, Monsters vs. Aliens her yaştan izleyiciyi eğlendirmek için yeterli mizaha ve özel efektlere sahip" [1]. Metacritic'de film 100'de 56 puanındadır, 35 eleştirmen karışık yorumlar belirtir.[2].

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakterlerin Sesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Orijinal Dublaj[3] Karakter
Reese Witherspoon Başak Köklükaya Susan/Dev Katana
Seth Rogen Fatih Özacun B.O.B
Hugh Laurie Ragıp Savaş Dr. Kakalak
Will Arnett Umut Tabak Kayıp Halka
Kiefer Sutherland Kerem Atabeyoğlu General Monger
Rainn Wilson Erkan Taşdöğem Gallaxhar

Gişe[değiştir | kaynağı değiştir]

Açılış haftasında ilk hafta sonunda 59.321.095 $ hasılat elde etti, sıralamada birinciydi. İkinci haftasında bu 45.0% düştü ve 32.609.165 $ üzerinde hasılat elde ederek (Hızlı ve Öfkeli 4'ün gerisinde) ikinci sırada kaldı.

Film, Kuzey Amerika'da 22 hafta sinemalarda kaldı ve 181.530.493 $ kazandı dünyanın geri kalanında 198.351.526 $ hasılat elde etti. 379.882.019 $ toplam gişe hasılatı elde ederek yılın en kazançlı sekizinci filmi oldu.[4]

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika Birleşik Devletleri Saturn Ödülleri

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Monsters vs. Aliens". rottentomatoes. 31 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2016. 
  2. ^ "Monsters vs. Aliens". metacritic. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2016. 
  3. ^ "Canavarlar Yaratıklara Karşı". seslendirmekadrolari.com. 4 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2016. 
  4. ^ "Monsters vs. Aliens". boxofficemojo. 6 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Haziran 2016. 
  5. ^ 2010 Saturn awards

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler