Bozatlı, Ilgaz

Bozatlı, Ilgaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bozatlı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çankırı
İlçe Ilgaz
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 40
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0376
Posta kodu 18400
Resmî site
[1] -

Bozatlı, Çankırı ilinin Ilgaz ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında doyurucu bilgi yoktur.Köyün enaz 400 yıılık geçmişi olduğu tahmin ediliyor.Tahmine yardımcı olan kanıtlar, mezar taşlarının çok eski olduğu, taş ustalığının yaygın olduğu zamanlarda işlendiği yönündedir.Köy üstünde kanat gibi duran dağ içerisinde kırmızı pişmiş toprak büzlerle aşağı düzlüklere su getirildiği e bu büzlerin 2 km bulduğu tahmin edilmektedir.Köy zaman zaman kazılardan olsa gerek maceracı düşüncelere bir yer olmuş. Köyün ilk adı 'ŞIHLAR'dır. İlk adı da ilginç şu anki ismide esrarengizdir.İlk adına yakışır seçim olmuştur.Köy merkezinde Cami yanında çok eski bilinmeyen yılda yapılmış iki katlı gibi bir yapı vardır.Halk içinde ambar diye adlandırılmaktadır.Duyumlara göre bir gece içinde geyikler tarafından getirilen birbirlerine geçmiş ağaçlardan yapılan çivisiz iki katlı gibi tarihi bir eser bulunmaktadır.Görülmeye değer.Çevre düzenleme çalışmaları taslak olarak Başlamıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çankırı iline 62 km, Ilgaz ilçesine 9 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 40
1997 41

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı, yazları kalabalık kışları kalanlar sayısı çok düşmektedir. Dernek katkılarıyla yeni yatırımlar ve çevre güzelleştirme çalışmaları başlamıştır.köyün şu anki durumu kullanılmayan arazisi yüzünden Ormana yakınlaşma başlamıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi Kaynak suyun depolanmasıyla evlere boru hattıyla dağıtılmasıyla olmaktadır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilizedir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler