Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler
UCLG logo.jpg
Kısaltma BKYY (Türkçe)
UCLG (İngilizce)
CGLU (Fransızca)
CGLU (İspanyolca)
Kuruluş 5 Mayıs 2004 (17 yıl önce) (2004-05-05)
Kuruluş yeri Paris, Fransa
Tür Uluslararası şemsiye organizasyonu
Merkez Barselona, İspanya
Hizmet bölgesi Uluslararası
Üyeler 240 binin üzerinde üye[1]
Başkan Mohamed Boudra
Eş Başkan Uğur İbrahim Altay
Li Mingyuan
Johnny Araya Monge
Thembi Nkadimeng
Berry Vrbanovic
Jan van Zanen[2]
Veznedar Madelaine Y. Alfelor-Gazman
Özel Elçi Ada Colau
Fernando Medina
Resmî site uclg.org

Birleşmiş Kentler ile Yerel Yönetimler ('BKYY' ya da İngilizce kısaltması ile 'UCLG') yeryüzündeki kentler, yerel yönetimler ve belediyeler için bir çatı kuruluşudur. Anabirimi ("Genel Sekreterlik") İspanya'nın Barselona kentinde olan örgütün başkanı Mohamed Bohudra'dır.

Birleşmiş Kentler ile Yerel Yönetimler (BKYY) 2004 yılında o zaman varolan üç yerel yönetim örgütünün birleşmesi ile kurulmuştur. Uluslararası Yerel Yönetimler Birliği (IULA), Birleşmiş Kent Örgütleri (UTO) ile Metropolis kendi örgütlenmelerini birleştirerek BKYY'yi oluşturmuşlardır.

BKYY örgütü, yerel yönetimler konusunda yeryüzündeki en büyük örgüttür. Varoluş amacı, demokratik yerel özyönetimler ülküsü için ortak bir ses oluşturmaktır. BM üyesi 120 ülkeden üyeleri ile yeryüzünde yaşayan kişi sayısının yaklaşık yarısını temsil etmektedir.

Üyeleri 7 bölgeye bölünmüştür:

BKYY'nin ayrıca büyük büyükşehir bölgeleri için "Metropolis" adında özel bir bölümü vardır.

Birleşmiş Kentler ile Yerel Yönetimler'in küçük kentlerden, ulusal düzeyde yerel yönetim birliklerine ya da bölgesel birliklere dek değişen türde üyeleri vardır. 1000'den çok kent doğrudan Birleşmiş Kentler ile Yerel Yönetimler'in üyesidir. Ek olarak kendi bölgelerindeki tüm kentler ile yerel yönetimleri temsil eden 112 ulusal birlik de BKYY'nin üyesidir.

2010'un Kasım ayından bu yana İstanbul belediye başkanı Kadir Topbaş BKYY'nin başkanıdır. Ondan önceki başkan Paris belediye başkanı Bertrand Delanoë idi. Kadir Topbaş'ın yanı sıra, şu belediye başkanları da başkan yardımcılığı görevini yerine getirirler: Lizbon'un (Portekiz) belediye başkanı Antonio Costa; San Jose'nin (Kosta Rika) belediye başkanı Johnny Araya, Guangzhou'nun (Çin) belediye başkanı Wan Qingliang; Harare'nin (Zibabve) belediye başkanı Muchadeyi Masunda ile Kazan'ın (Rusya) belediye başkanı İlsur Metsin. Ayrıca ABD'nin Indiana bölgesindeki Bluffton'un belediye başkanı Ted Ellis de sayman olarak görev yapmaktadır.

BKYY'nin 4. Dünya Kurultayı 2013 yılında Fas'ın Rabat kentinde yapılmıştır. Ayrıca bu kurultayda bir sonraki kurultay'ın 2016 yılında Kolombiya'nın Bogota kentinde yapılması kararlaştırılmıştır.

Kurullar ve Çalışma Toplulukları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurullar öncelikli alanlardaki politikaları hazırlamak ve uygulamakla yükümlüdürler. Öncelikli alanları Yürütme Kurulu belirler. Her kurulun altında ayrıca bir ya da daha çok sayıda Çalışma Topluluğu bulunur. Çalışma Toplulukları öneriler ve yerel yönetimler ile birlikler arasında işbirliğini arttırıcı girişimler geliştirirler.[3]

Sürekli Kurullar şunlardır:

- Sorumluluğun Dağıtılması ve Yerel Özyönetim

- Yerel Maliye ve Gelişme

- Kültür

- Gelişme İşbirliği ve Kent Diplomasisi

- Toplumsal İçerme, Katılımcı Demokrasi ve Kişi Hakları Kurulu

- Cinsiyet Eşitliği

- Akdeniz Bölgelerarası Kurul

- Binyıl Gelişme Hedefleri

- Uydu Kentler

- Kentsel Ulaşım

- Sayısal ve Bilgi Temelli Kentler

- Uzun Dönemli Kent Planlaması

4 Çalışma Topluluğu şunlardır:

- Kapasite ve Kurumlaşma (CIB-ACB platformu)

- Göç ve Ortak Gelişme

- Uygarlıklar Dayanışması'nın yerel boyutu

- Sorumlu Turizm ve Sürdürülebilir Gelişme

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler