Bir Teselli Ver (film)

Bir Teselli Ver (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Teselli Ver
Yönetmen Lütfi Ömer Akad
Yapımcı Kadir Kesemen
Senarist Lütfi Ömer Akad
Oyuncular Orhan Gencebay, Kadir Savun, Osman Alyanak, Güzin Özipek, Tülin Örsek, Aydın Tezel, Feridun Çölgeçen
Görüntü yönetmeni Ali Uğur, Mike Rafaelyan
Stüdyo Lale film çekim, Ören film renklendirme
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 1971
Süre 89 dakika
Ülke Türkiye
Dil Türkçe

Bir Teselli Ver, Lütfi Ömer Akad'ın 1971'de çektiği 35mm sinema filmidir. Filmin başrol oyuncusu Orhan Gencebay'dır. Akad bu filminde gecekondulaşmaya değinmiştir.[1] Filmde kullanılan müzikler Gencebay tarafından İstanbul plağa okunmuştur. Orhan Gencebay'ın ilk filmidir ve hiçbir oyunculuk tecrübesi olmadan sahne almıştır.[2] Gencebay'ın seslendirmesini Toron Karacaoğlu yapmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Fabrika işçisi Orhan ile (Orhan Gencebay), fabrika sahibinin kızı Nermin'in (Tülin Örsek) aralarında geçen aşkı konu edilmiştir. Fabrika Nermin'in ailesinden oluşan bir ortaklık tarafından idare edilmektedir. Nermin, Orhan'ın müzik sektörüne girmesi için dayısı Yakup'dan yardımcı olmasını ister. Ailesi Nermin'i fabrika ortaklarından Vedat Yapar ile nişanlamıştır. Vedat, Nermin'in Orhan'a olan ilgisini fark ettiği için, atölyede şarkı söylediği gerekçesiyle Orhan'ın işine sona verir. Daha sonra fikirlerine danıştığı nalbant Kadir'in yanında işe başlar.

Orhan'ın işten kovulduğunu öğrenen Nermin, evinden ve zengin hayatından ayrılarak, gecekonduda fakir bir yaşam süren Orhan'ın yanında yaşamaya başlar. Nermin'in yaşı 18'den küçüktür. Bunun üzerine Orhan'ın mahalledeki yakınları, Nermin'in ailesine "kız istemeye" gider. Kızın ailesi bu duruma çok büyük tepki gösterir ve mahalleliyi kovar. Nermin'in ailesinin adamları ve nişanlısı Orhan'ın yaşadığı mahalleye gelerek, kavga çıkartırlar ve kız evine döner. Bir süre sonra Yakup, nalbantçı Kadir'e kızın Vedat ile evlendirileceğini söyler. Bunun üzerine Orhan tüm mahalle halkıyla beraber ailenin evini basar ve kızın evlenmesine mani olurlar. Daha sonra mahallede yapılan bir düğün ile evlenirler.

Oyuncuları[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Rol
Orhan Gencebay Şoför Orhan
Tülin Örsek Nermin
Kadir Savun Nalbantçı Kadir
Aydın Tezel Fabrika ortağı Vedat Yapar
Turgut Boralı Nermin'in dayısı Yakup
Feridun Çölgeçen Nermin'in amcası
Güzin Özipek Ferhunde, mahalle sakini
Danyal Topatan At arabası sürücüsü, mahalle sakini

Filmde kullanılan şarkılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Mutlu, Serhad. "Lütfi Ö. Akad" (PDF). Sinefil. 12 Aralık 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2012. 
  2. ^ "Birçok kez kafayı çektiğimiz oldu". Anti Gazete. 1 Mayıs 2011. 2 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2012. 

Benzer Makaleler