Ayvazköy, Çaycuma

Ayvazköy, Çaycuma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ayvazlar köyü
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Çaycuma
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 739
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0372
Posta kodu 67900
Resmî site
[1] -

Ayvazlar, Zonguldak ilinin Çaycuma ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının tarihcesine bakıldığında anlatılan rivayete göre yaklaşık beş kuşak önce bu yerleşkede Ayvaz adında hiç kimsesi olmayan ancak Toprak sahibi biri yaşarmış.bu insan elden ayakdan düşünce kimse ona sahip çıkmamış. hastalanınca daha sonra adına Ayvazın Oğlu denilecek olan birisi onu evine alarak bakmış.yaşlı adam buna karşılık tüm yerini yurdunu ölmeden o kişiye bağışlamış.şu andada Ayvazoğlu denilen bir sülale köyde yaşamaktadır.Köyün adının da bol toprağa sahip bu kişiden geldiği sanılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde gelenek ve görenekler yöreye uygun olarak sürmektedir. kız isteme,nişan takma,Kız kınası,Köy yemekli düğün,Gelin Alma,oğlan kınası gibi merasimler yapılmakta olup ayrıca kurban bayramlarında üç mahallenin bir araya gelerek hermahallede bir gün olmak üzere üç gün insanların yemek yiyip çeşitli eğlencelerin yapıldığı etkinlikler devam etmektedir.ayrıca hıdrellez şenlikleri ve aşüre günleride köyde kutlanmaktadır.bazlama,serme,kömeç,cevizli kömeç,kara lahana dolması,karalahana pilavı,malay,soğan dolması,cevizli hamur köftesi,etli çılbır,lokum,kıvırma tatlısı,keşkek,yarma pilavı,köy makarnası,gaygana,balcak pilavı,göce corbası ve mısır unu çorbası gibi geleneksel yemekler halan köyde yapılmaktadır. .

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak iline 42 km, Çaycuma ilçesine 5 km uzaklıktadır.Çaycuma ilçesinin güneyi ile Filyos Çayının Batı yakası kenarındadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 739
1997 728

öncesi Burunkaya Köyü Muhtarlığı olarak geçiyordu.1991 yılında Ayvazlar ve Pirahmetler mahalleleri ile birleşilip yapılan halk oylaması ile Burunkaya Köyünden ayrılınarak Ayvazlar Köyü Muhtarlığı tüzel kişiliğine geçildi.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi kanalizasyon şebekesi vardır. [telefon haberleşmesi merkez ilçe ile aynı santrale bağlıdır. [köy konağı ve eğitim salonu vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahalle aralarıda asfaltlıdır. köyde elektrik vardır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler