Aşağımeydan, Ilgaz

Aşağımeydan, Ilgaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aşağımeydan
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çankırı
İlçe Ilgaz
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 13
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0376
Posta kodu 18400
Resmî site
[1] -

Aşağımeydan, Çankırı ilinin Ilgaz ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği bilinmemektedir.1530 lu yıllardan öncesi iki kavim,in yaşadıgı kültür bakanlığı arşivlerinde var olup 1530lu yıllardan bu yanada aşağı meydan köyünün varlıgı bilinmektedir.Bu bilgilerin başbakanlık osmanlı arşivlerinden temin edilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yöresel yemekleri keşkek,mantı,perişka,bu bir kesilmiş hamur yemegidir .Borani cilbir bu iki yemekte yumurta yemegidirEkmek olarak bazlama ve çizlembeç etli ekmek kaydurma gibi hamurişi ekmekleri meşhurdur.Ayrıca çorbalarından tarhanası yarma çorbası ve keşkek çorbası meşhurdur.keşkegi ramazanda bir ay boyunca her gün köy fırını yakılarak fırında pişirmek adettendir bu aşağımeydanda ve ılgazda bir gelenektir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çankırı iline 64 km, Ilgaz ilçesine 8 km uzaklıktadır.Ilgaz dağının güney eteklerinde bulunan köyün yakınlarında ormanlık alanlar bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 27
2000 13
1997 34
   köy,yaz ayları dışında sürekli bir yerleşim birimi özelliği taşımamakta kışın bölgede kimse bulunmamaktadır

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde,yaz aylarında tatil amacıyla gelen 14-15 aile dışında,kış aylarında kimse yaşamadığı için köy ekonomisinden bahsetmek imkânsızdır.Yazın bölgeye tatil için gelen aileler ziraat ve bahçecilik faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu var olup toplu taşımacılık uygulanıyor. Köyde sağlık ocağı yoktur.Köyde elektrik su telefon gibi altyapı hizmetleri mevcuttur.Ilgaz ilçesinden bölgeye ulaşım stabilize yol vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler