Ankarapithecus meteai

Ankarapithecus meteai

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Ankarapithecus meteai
Korunma durumu: Fosil
Ankarapithecus meteai.JPG


Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Primates
Familya: Ponginae
Cins: Ankarapithecus
Tür: A. meteai
Binominal adı
Ankarapithecus meteai
Ozansoy 1965
Sinonimler

Sivapithecus meteai (Ozansoy 1965) Andrews and Cronin 1982

Ankarapithecus meteai, Ankarapithecus cinsinden soyu tükenmiş bir primat. Yaklaşık 27.5 kg ağırlığında meyve yeyici bir insansıydı. Kalıntıları ilk kez 1950'lerde, daha sonra 1990'larda Ankara yakınlarında bulunmuştur.[1] Ankarapithecus cinsine ait tek primattır ve Pakistan'da bulunan Sivapithecus ile benzer özellikler gösterir.

Anadolu'daki ilk insansı kalıntıları 1957 yılında Prof. Dr. Fikret Ozansoy tarafından, Ankara'nın Kızılcahamam ilçesindeki Sinaptepe'de bulunmuştur. 10 milyon yıl öncesine ait ve Ankara maymunu olarak da bilinen bu kalıntılara Ankarapithecus meteai adı verilmiştir.[2][3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ New York Times, Anthropologists Find Rare Kind of Ape Fossil
  2. ^ Focus dergisi Ankara Kızılcahamam yakınlarındaki Sinaptepe'de Prof. Dr. Fikret Ozansoy, insansı evrimine ilişkin ilk fosilleri buldu. Adını 1957'de, Ankarapithecus meteai koyduğu bu fosil, daha sonra Ankara maymunu şeklinde de tanındı.
  3. ^ "Anadolu Medeniyetleri Müzesi - Kazan Sinap Kazısı'nı yapmakta ve bulguları sergilemektedir". 22 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2008. 

Benzer Makaleler