Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Musem Of Anatolian Civilisations Ankara.JPG
Açılış 1921
Konum Ulus, Altındağ, Ankara
Koordinatlar 39°56'17.99"N, 32°51'42.98"E Edit this on Wikidata
Tür Tarih ve arkeoloji müzesi
Koleksiyon(lar) Anadolu'da yaşamış olan uygarlıkların eserleri
Koleksiyon boyutu 194.759[1] (2019)
Ziyaretçi 325.913[1] (2019)
Müdür Enver Sağır[2]
Toplu ulaşım EGO Genel Müdürlüğü Logo.jpg
Ankara Metro logo.svg Ulus İstasyonu
Otopark? Yok
Resmî site Resmî site
Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesindeki diğer müzeler

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara'nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bulunan tarih ve arkeoloji müzesidir. Müzede, Anadolu'nun arkeolojik eserleri kronolojik olarak sergilenmektedir.

Müze, Ankara Kalesi’nin dış duvarının güneydoğu kıyısında, yeni işlev verilerek düzenlenmiş iki Osmanlı yapısında yer alır. Bu yapılardan biri Veli Mahmud Paşa tarafından yaptırılan Mahmut Paşa Bedesteni diğeri ise Rum Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Kurşunlu Han’dır.

İçerdiği Eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlangıçta sadece Hitit dönemine ait eserlerin sergilendiği müze, daha sonra diğer uygarlıklara ait eserlerle zenginleşmiş ve Hitit Müzesi olmaktan çıkıp, Anadolu Medeniyetleri Müzesi haline gelmiştir. Bugün kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan bu müzede, Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar Anadolu arkeolojisi sergilenmektedir.

Avrupa Konseyi’ne bağlı Avrupa Müze Forumu (European Museum Forum) tarafından verilmekte olan Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü 19 Nisan 1997 tarihinde İsviçre’nin Lozan kentinde 68 müze arasından birinci seçilerek almıştır.[3] Türkiye’de bu ödülü kazanan ilk müzedir.

Müzede yer alan ve MÖ 6200 yıllarına tarihlenen Çatalhöyük kent planını içeren harita, dünyanın bilinen en eski haritasıdır.

Binalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sergiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "2019 Yıl Sonu İl Brifingi". Ankara İl Kültür ve Turizm Başkanlığı. 6 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2020. 
  2. ^ "Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Enver SAĞIR'ın "Kayıp Kent Juliopolis" Başlıklı Konferansı". anadolumedeniyetlerimuzesi.gov.tr. Anadolu Medeniyetleri Müzesi. 18 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2019. 
  3. ^ Özdener, Eda (31 Mayıs 2019). "Yurdun dört bir yanındaki ödüllü müzeler ziyaretçilerini bekliyor". Anadolu Ajansı. aa.com.tr. 28 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2019. 

Benzer Makaleler