Alibey, Ilgaz

Alibey, Ilgaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alibey
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çankırı
İlçe Ilgaz
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 118
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0376
Posta kodu 18400
Resmî site
[1] -

Alibey, Çankırı ilinin Ilgaz ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köy "Aşağı Alibey" ve "Yukarı Alibey" olarak ikiye ayrılmakla beraber birbirlerine çok yakındır. İlk yerleşim yeri Aşağı Alibey olarak bilinmektedir. Daha sonra köy halkı ahşap evlerden daha modern evlere geçmek amacıyla beton evlere geçmek suretiyle Yukarı Alibey olan bölgeye yeni evler inşa etmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Köyün en meşhur yemekleri tarhana çorbası ve keşkek olarak bilinmektedir. Köyde cuma günleri bütün köy halkı cuma namazı ibadetinden sonra köy odası olarak bilinen yerde topluca yemek yiyerek hoş sohbetlere ve şakalaşmalara, günlük güzel muhabbetlere vesile olmaktadır. Köy odasına gelen yemekler köy hanımlarının o günkü pişirdikleri yemeklerin bütün evlerden toplanarak köy odasına getirilmesiyle sağlanır. Bu adete "Felfene" denmektedir..

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çankırı iline 67 km, Ilgaz ilçesine 14 km uzaklıktadır. Coğrafi bakımdan İç Anadolu'nun kuzeyi ve Batı Karadeniz'de bulunmaktadır. Batı Karadeniz iklimine daha yatkındır. Köy tam olarak ılgaz dağlarının eteklerinde bulunmaktadır. Yeşil alan bakımından çok zengindir. Çam, ardıç, meşe, ahlat, alıç, kavak, söğüt, ceviz ağacı ve bunun gibi birçok ağaç bakımından zengindir. Yazın ılgaz dağlarında festivaller düzenlenmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 18
2000 118
1997 169

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Arıcılık fazla yapılmamaktadır. 2009 itibarıyla tarım ve hayvancılık da azalmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca market ve/veya bakkal da yoktur, taşımalı olarak haftada 1 gün köylere gelmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler