Adem Baştürk

Adem Baştürk

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Prof. Dr. Adem Baştürk, (d. 1950 Yeşilhisar, Kayseri, Türkiye), Türk siyasetçi ve bürokrat.

1974-1976 yılları arasında doktora çalışmaları için Almanya’nın Stuttgart Üniversitesi’nde bulunmuş ve 1976 yılında İTÜ’den “Doktor Mühendis”, 1979 yılında Su Mühendisliği dalında “Akademi Doçenti”, 1981 yılında Çevre Mühendisliği dalında “Üniversite Doçenti”, 1988 yılında ise Yıldız Teknik Üniversitesi’nden “Profesör” unvanını almıştır.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'ni bitirdi. Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyeliği ve Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı ve Genel Sekreterliği, XXII.Dönem Kayseri Milletvekilliği, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanlığı ile Parlamentolararası Birlik Türk Grubu Üyeliği yaptı.

Hakkında açılan çeşitli yolsuzluk davaları nedeniyle görevinden alındıktan sonra milletvekilliğine geçen ve bir dönem milletvekilliği yapan Baştürk [1],[2],[3],[4],[5] 19 Haziran 2009 da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliğine ikinci kez atandı.

Aynı davada yargılanan Erdoğan ve Gürtuna beraat ederken Adem Baştürk milletvekili olması sebebiyle yargılanmaktan kurtulmuştu.[6]. Baştürk'ün milletvekilliği bittikten sonra ilgili davanın akıbeti hakkında bilgi bulunmamakta [7].

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin başkanı Kadir Topbaş’tan sonra en yetkili 2’nci ismi olan Genel Sekreter Adem Baştürk 20 Mayıs 2014 tarihi itibarıyla koltuğunu İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı’ya devretti.[8]

Adem Baştürk evli ve dört çocuk babasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hürriyet Gazetesi", Görevden alınmayla ilgili açıklamalar
  2. ^ "Milliyet Gazetesi", Bürokratlar zırha büründü haberi
  3. ^ "Melih Aşık", Açık Pencereden 2000'li Yıllar
  4. ^ "Radikal Gazetesi", Suudili İSKİ yolsuzluğu
  5. ^ "Yalçın Doğan", Hürriyet Gazetesi
  6. ^ "Hürriyet Gazetesi", Erdoğan ve Gürtuna beraat etti haberi
  7. ^ "Hürriyet Gazetesi", Genel Sekreter'in Yedi Dosyası
  8. ^ http://www.mynet.com/haber/guncel/ibbde-2-numara-degisti-1251017-1

Benzer Makaleler