2020-21 UEFA Uluslar Ligi

2020-21 UEFA Uluslar Ligi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2020-21 UEFA Uluslar Ligi
Turnuva detayları
Tarih 3 Eylül - 18 Kasım 2020 (Grup aşaması)
6-10 Ekim 2021 (Final aşaması)
24-29 Mart 2022 (Düşme play-offları)
Takım 55 (1 konfederasyondan)
Turnuva istatistikleri
Oynanan maç 160
Atılan gol 362 (maç başına 2,26)
Seyirci 102.538 (maç başına 641 )
Gol kralı Norveç Erling Håland
(6 gol)
2018-19
2022-23

2020-21 UEFA Uluslar Ligi, UEFA Uluslar Ligi'nin ikinci sezonudur. UEFA üyesi 55 millî futbol takımının katıldığı turnuvanın grup aşaması 3 Eylül - 18 Kasım 2020 tarihleri arasında final aşaması ise 6-10 Ekim 2021 tarihleri arasında oynanacaktır.[1]

Format[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk sezonunun tamamlanmasının ardından UEFA, bu sezonundan başlamak üzere değişiklik yapılmasına karar verdi. Buna göre A, B ve C Ligleri on altışar D Ligi ise 7 takımdan oluşacaktır. A, B ve C Ligleri dörderli 4 gruptan D Ligi ise 1 tane dörtlü ve 1 tane üçlü olmak üzere 2 gruptan oluşturulacaktır. Liglerin oluşumunda 2018-19 UEFA Uluslar Ligi#Genel sıralaması kullanılacaktır.[2]

Uluslar Ligi şampiyonu olmak için yine A Ligi grup birincileri arasında finaller düzenlenecektir. Finaller 4 grup birincisi arasından birinin ev sahipliğinde yapılacaktır.

Liglerde düşme ve yükselme sistemi uygulanacaktır. Alt liglerin tüm grup birincileri bir üst lige yükselirken grup sonuncuları (C ve D Ligi hariç) bir alt lige düşecektir. D Liginden sadece 2 takım C ligine yükseleceği için C Liginden düşecek 2 takım grup sonuncuları arasındaki düşme play-offları ile belirlenecektir.[3]

Grup aşaması sıralama kriterleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gruplarda iki veya daha fazla takımın puan eşitliği durumunda sırasıyla aşağıdaki kriterler uygulanır:

  1. Takımların kendi arasındaki maçlarda aldıkları puan
  2. Takımların kendi arasındaki maçlarda gol farkı
  3. Takımların kendi arasındaki maçlarda atılan gol sayısı
  4. Takımların kendi arasındaki maçlarda atılan deplasman gol sayısı
  5. 1-4 kriterler uygulanmasına rağmen iki takım arasında hala eşitlik varsa, 1-4 kriterler iki takım arasında yeniden uygulanır. Hala eşitlik varsa, 6-10 kriterler uygulanır.
  6. Gruptaki gol farkı
  7. Gruptaki atılan gol sayısı
  8. Gruptaki atılan deplasman gol sayısı
  9. Gruptaki galibiyet sayısı
  10. Gruptaki deplasman galibiyeti sayısı
  11. Fair-play puanı (sarı kart 1 puan, kırmızı kart 3 puan, sarı + kırmızı kart 4 puan)

Lig sıralaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Her lig için sıralama kriterleri:

  1. Pozisyon
  2. Puan
  3. Gol farkı
  4. Atılan gol sayısı
  5. Atılan deplasman gol sayısı
  6. Galibiyet sayısı
  7. Deplasman galibiyeti sayısı
  8. Fair-play puanı (sarı kart 1 puan, kırmızı kart 3 puan, sarı + kırmızı kart 4 puan)

Takım sayısı farklı gruplardan oluşan D Ligi için kriterler:

  1. 4 takımlı grupta ilk üç sıradaki takımların sıralamasında grup dördüncüsü ile oynanan maçlar dikkate alınmaz.

A Ligi grup birincileri finallerdeki pozisyonuna göre sıralanır:

Genel sıralama kriterleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde kullanılmak üzere genel sıralama kriterleri:

  1. A Ligi takımları lig sıralamasına göre 1-16 arası;
  2. B Ligi takımları lig sıralamasına göre 17-32 arası;
  3. C Ligi takımları lig sıralamasına göre 33-48 arası;
  4. D Ligi takımları lig sıralamasına göre 49-55 arası sıralanır.

2022 FIFA Dünya Kupası elemeleri ile bağlantı[değiştir | kaynağı değiştir]

2022 FIFA Dünya Kupası elemeleri gruplarını ikinci sırada tamamlayan 10 takım ve 2020-21 UEFA Uluslar Ligi genel sıralamasına göre grup birincilerinden doğrudan finallere katılamayan veya play-off aşamasına katılmayan en iyi 2 takım olmak üzere toplam 12 takım dörderli 3 yola ayrılacak ve tek ayaklı yarı finaller ve final sonucunda her yoldan 1 takım daha 2022 FIFA Dünya Kupası finallerine katılma hakkı kazanacaktır. Yarı finaller 24-25 Mart 2022 ve finaller 28-29 Mart 2022 tarihlerinde oynanacaktır.

Takvim[değiştir | kaynağı değiştir]

2020-21 UEFA Uluslar Ligi takvimi aşağıdaki gibidir.[4]

Aşama Maçlar Tarih
Grup aşaması 1. Maçlar 3-5 Eylül 2020
2. Maçlar 6-8 Eylül 2020
3. Maçlar 10-11 Ekim 2020
4. Maçlar 13-14 Ekim 2020
5. Maçlar 14-15 Kasım 2020
6. Maçlar 17-18 Kasım 2020
Finaller Yarı finaller BD (ilk açıklanan:2-3 Haziran 2021)
Üçüncülük maçı BD (ilk açıklanan:6 Haziran 2021)
Final

Takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Liglerine göre 2020-21 takımları.
  A Ligi
  B Ligi
  C Ligi
  D Ligi
A Ligi
Sıra Takım
1
 Portekiz (Ş)
2
 Hollanda
3
 İngiltere
4
 İsviçre
5
 Belçika
6
 Fransa
7
 İspanya
8
 İtalya
9
 Hırvatistan
10
 Polonya
11
 Almanya
12
 İzlanda
13
 Bosna-Hersek
14
 Ukrayna
15
 Danimarka
16
 İsveç
B Ligi
Sıra Takım
17
 Rusya
18
 Avusturya
19
 Galler
20
 Çekya
21
 Slovakya
22
 Türkiye
23
 İrlanda
24
 Kuzey İrlanda
25
 İskoçya
26
 Norveç
27
 Sırbistan
28
 Finlandiya
29
 Bulgaristan
30
 İsrail
31
 Macaristan
32
 Romanya
C Ligi
Sıra Takım
33
 Yunanistan
34
 Arnavutluk
35
 Karadağ
36
 Kıbrıs Cumhuriyeti
37
 Estonya
38
 Slovenya
39
 Litvanya
40
 Gürcistan
41
 Kuzey Makedonya
42
 Kosova
43
 Belarus
44
 Lüksemburg
45
 Ermenistan
46
 Azerbaycan
47
 Kazakistan
48
 Moldova
D Ligi
Sıra Takım
49
 Cebelitarık
50
 Faroe Adaları
51
 Letonya
52
 Lihtenştayn
53
 Andorra
54
 Malta
55
 San Marino

Grup kuraları 3 Mart 2020 tarihinde Amsterdam'da yapılacaktır.

A Ligi[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme  ITA  HOL  POL  BOS
1  İtalya 6 3 3 0 7 2 +5 12 Finallere 1-1 2-0 1-1
2  Hollanda 6 2 2 2 7 4 +3 8 0-1 1-0 3-1
3  Polonya 6 2 1 3 6 6 0 7 0-0 1-2 3-0
4  Bosna-Hersek 6 0 2 4 3 11 -8 2 B Ligine 0-2 0-0 1-2
Kaynak: UEFA

2. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme  BEL  DAN  İNG  İZL
1  Belçika 6 5 0 1 16 6 +10 15 Finallere 4-2 2-0 5-1
2  Danimarka 6 3 1 2 8 7 +1 10 0-2 0-0 2-1
3  İngiltere 6 3 1 2 7 4 +3 10 2-1 0-1 4-0
4  İzlanda 6 0 0 6 3 17 -14 0 B Ligine 1-2 0-3 0-1
Kaynak: UEFA

3. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme  FRA  POR  HIR  İSV
1  Fransa 6 5 1 0 12 5 +7 16 Finallere 0-0 4-2 4-2
2  Portekiz 6 4 1 1 12 4 +8 13 0-1 4-1 3-0
3  Hırvatistan 6 1 0 5 9 16 -7 3 1-2 2-3 2-1
4  İsveç 6 1 0 5 5 13 -8 3 B Ligine 0-1 0-2 2-1
Kaynak: UEFA

4. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme  İSP  ALM  İSV  UKR
1  İspanya 6 3 2 1 13 3 +10 11 Finallere 6-0 1-0 4-0
2  Almanya 6 2 3 1 10 13 -3 9 1-1 3-3 3-1
3  İsviçre 6 1 3 2 9 8 +1 6 1-1 1-1 3-0(H)
4  Ukrayna 6 2 0 4 5 13 -8 6 B Ligine 1-0 1-2 2-1
Kaynak: UEFA

2021 UEFA Uluslar Ligi Finalleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 
Yarı finallerFinal
 
      
 
6 Ekim 2021-Milano
 
 
 İtalya
 
10 Ekim 2021-Milano
 
 İspanya
 
 
 
7 Ekim 2021-Torino
 
 
 
 Belçika
 
 
 Fransa
 
Üçüncülük maçı
 
 
10 Ekim 2021-Torino
 
 
 
 
 
 

Yarı finaller[değiştir | kaynağı değiştir]

6 Ekim 2021 (2021-10-06)
21.45
İtalya  v  İspanya
Rapor

7 Ekim 2021 (2021-10-07)
21.45
Belçika  v  Fransa
Rapor


Üçüncülük maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

10 Ekim 2021 (2021-10-10)
16.00
1. yarı final kaybedeni v 2. yarı final kaybedeni
Rapor


Final[değiştir | kaynağı değiştir]

10 Ekim 2021 (2021-10-10)
21.45
1. yarı final kazananı v 2. yarı final kazananı
Rapor


B Ligi[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme  AVU  NOR  ROM  KİR
1  Avusturya 6 4 1 1 9 6 +3 13 A Ligine 1-1 2-3 2-1
2  Norveç 6 3 1 2 12 7 +5 10 1-2 4-0 1-0
3  Romanya 6 2 2 2 8 9 -1 8 0-1 3-0(H) 1-1
4  Kuzey İrlanda 6 0 2 4 4 11 -7 2 C Ligine 0-1 1-5 1-1
Kaynak: UEFA

2. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme  ÇEK  İSK  İSR  SLO
1  Çekya 6 4 0 2 9 5 +4 12 A Ligine 1-2 1-0 2-0
2  İskoçya 6 3 1 2 5 4 +1 10 1-0 1-1 1-0
3  İsrail 6 2 2 2 7 7 0 8 1-2 1-0 1-1
4  Slovakya 6 1 1 4 5 10 -5 4 C Ligine 1-3 1-0 2-3
Kaynak: UEFA

3. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme  MAC  RUS  SIR  TÜR
1  Macaristan 6 3 2 1 7 4 +3 11 A Ligine 2-3 1-1 2-0
2  Rusya 6 2 2 2 9 12 -3 8 0-0 3-1 1-1
3  Sırbistan 6 1 3 2 9 7 +2 6 0-1 5-0 0-0
4  Türkiye 6 1 3 2 6 8 -2 6 C Ligine 0-1 3-2 2-2
Kaynak: UEFA

4. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme  GAL  FİN  IRL  BUL
1  Galler 6 5 1 0 7 1 +6 16 A Ligine 3-1 1-0 1-0
2  Finlandiya 6 4 0 2 7 5 +2 12 0-1 1-0 2-0
3  İrlanda 6 0 3 3 1 4 -3 3 0-0 0-1 0-0
4  Bulgaristan 6 0 2 4 2 7 -5 2 C Ligine 0-1 1-2 1-1
Kaynak: UEFA

C Ligi[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme  KAR  LÜK  AZE  KIB
1  Karadağ 6 4 1 1 10 2 +8 13 B Ligine 1-2 2-0 4-0
2  Lüksemburg 6 3 1 2 7 5 +2 10 0-1 0-0 2-0
3  Azerbaycan 6 1 3 2 2 4 -2 6 0-0 1-2 0-0
4  Kıbrıs Cumhuriyeti 6 1 1 4 2 10 -8 4 Play-off ile D Ligine düşebilir 0-2 2-1 0-1
Kaynak: UEFA

2. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme  ERM  KMA  GÜR  EST
1  Ermenistan 6 3 2 1 9 6 +3 11 B Ligine 1-0 2-2 2-0
2  Kuzey Makedonya 6 2 3 1 9 8 +1 9 2-1 1-1 2-1
3  Gürcistan 6 1 4 1 6 6 0 7 1-2 1-1 0-0
4  Estonya 6 0 3 3 5 9 -4 3 Play-off ile D Ligine düşebilir 1-1 3-3 0-1
Kaynak: UEFA

3. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme  SLO  YUN  KOS  MOL
1  Slovenya 6 4 2 0 8 1 +7 14 B Ligine 0-0 2-1 1-0
2  Yunanistan 6 3 3 0 6 1 +5 12 0-0 0-0 2-0
3  Kosova 6 1 2 3 4 6 -2 5 0-1 1-2 1-0
4  Moldova 6 0 1 5 1 11 -10 1 Play-off ile D Ligine düşebilir 0-4 0-2 1-1
Kaynak: UEFA

4. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Takım O G B M AG YG GF P Eleme veya küme düşme  ARN  BRU  LİT  KAZ
1  Arnavutluk 6 3 2 1 8 4 +4 11 B Ligine 3-2 0-1 3-1
2  Belarus 6 3 1 2 10 8 +2 10 0-2 2-0 2-0
3  Litvanya 6 2 2 2 5 7 -2 8 0-0 2-2 0-2
4  Kazakistan 6 1 1 4 5 9 -4 4 Play-off ile D Ligine düşebilir 0-0 1-2 1-2
Kaynak: UEFA

Play-off[değiştir | kaynağı değiştir]

Gruplarını son sırada bitiren 4 takım 2020-21 UEFA Uluslar C Ligi#Lig sıralamasına göre 45. ile 48. ve 46. ile 47. takım eşleşmeleri olmak üzere çift maçlı eleme sistemiyle karşılaşacak ve kaybeden 2 takım D Ligine düşecektir. 2022 FIFA Dünya Kupası elemeleri play-off maçlarının da aynı tarihte olması nedeniyle bu 4 takımdan herhangi birinin Dünya Kupası play-off maçı oynaması durumunda Uluslar Ligi play-off turu iptal edilecek ve 47. ile 48. sıradaki takımlar otomatikman lig düşecektir.[3]

1. Takım   Toplam skor   2. Takım   1. Maç     2. Maç  
Moldova  1  Kazakistan 24-25 Mart '22 28-29 Mart '22
Estonya  2  Kıbrıs Cumhuriyeti 24-25 Mart '22 28-29 Mart '22

D Ligi[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Takım O G B M AG YG GF P Eleme  FAR  MAL  LET  AND
1  Faroe Adaları 6 3 3 0 9 5 +4 12 C Ligine 3-2 1-1 2-0
2  Malta 6 2 3 1 8 6 +2 9 1-1 1-1 3-1
3  Letonya 6 1 4 1 8 4 +4 7 1-1 0-1 0-0
4  Andorra 6 0 2 4 1 11 -10 2 0-1 0-0 0-5
Kaynak: UEFA

2. Grup[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Takım O G B M AG YG GF P Eleme  CEB  LİH  SMA
1  Cebelitarık 4 2 2 0 3 1 +2 8 C Ligine 1-1 1-0
2  Lihtenştayn 4 1 2 1 3 2 +1 5 0-1 0-0
3  San Marino 4 0 2 2 0 3 -3 2 0-0 0-2
Kaynak: UEFA

Genel sıralama[değiştir | kaynağı değiştir]

A Ligi B Ligi
Poz. Grp Takım O G B M AG YG GF P
A3  Fransa 6 5 1 0 12 5 +7 16
A2  Belçika 6 5 0 1 16 6 +10 15
A1  İtalya 6 3 3 0 7 2 +5 12
A4  İspanya 6 3 2 1 13 3 +10 11
5 A3  Portekiz 6 4 1 1 12 4 +8 13
6 A2  Danimarka 6 3 1 2 8 7 +1 10
7 A4  Almanya 6 2 3 1 10 13 -3 9
8 A1  Hollanda 6 2 2 2 7 4 +3 8
9 A2  İngiltere 6 3 1 2 7 4 +3 10
10 A1  Polonya 6 2 1 3 6 6 0 7
11 A4  İsviçre 6 1 3 2 9 8 +1 6
12 A3  Hırvatistan 6 1 0 5 9 16 -7 3
13 A4  Ukrayna 6 2 0 4 5 13 -8 6
14 A3  İsveç 6 1 0 5 5 13 -8 3
15 A1  Bosna-Hersek 6 0 2 4 3 11 -8 2
16 A2  İzlanda 6 0 0 6 3 17 -14 0
Kaynak: UEFA
Sıralama kuralları: Sıralama kriterleri
Poz. Grp Takım O G B M AG YG GF P
17 B4  Galler 6 5 1 0 7 1 +6 16
18 B1  Avusturya 6 4 1 1 9 6 +3 13
19 B2  Çekya 6 4 0 2 9 5 +4 12
20 B3  Macaristan 6 3 2 1 7 4 +3 11
21 B4  Finlandiya 6 4 0 2 7 5 +2 12
22 B1  Norveç 6 3 1 2 12 7 +5 10
23 B2  İskoçya 6 3 1 2 5 4 +1 10
24 B3  Rusya 6 2 2 2 9 12 -3 8
25 B2  İsrail 6 2 2 2 7 7 0 8
26 B1  Romanya 6 2 2 2 8 9 -1 8
27 B3  Sırbistan 6 1 3 2 9 7 +2 6
28 B4  İrlanda 6 0 3 3 1 4 -3 3
29 B3  Türkiye 6 1 3 2 6 8 -2 6
30 B2  Slovakya 6 1 1 4 5 10 -5 4
31 B4  Bulgaristan 6 0 2 4 2 7 -5 2
32 B1  Kuzey İrlanda 6 0 2 4 4 11 -7 2
Kaynak: UEFA
Sıralama kuralları: Sıralama kriterleri
C Ligi D Ligi
Poz. Grp Takım O G B M AG YG GF P
33 C3  Slovenya 6 4 2 0 8 1 +7 14
34 C1  Karadağ 6 4 1 1 10 2 +8 13
35 C4  Arnavutluk 6 3 2 1 8 4 +4 11
36 C2  Ermenistan 6 3 2 1 9 6 +3 11
37 C3  Yunanistan 6 3 3 0 6 1 +5 12
38 C4  Belarus 6 3 1 2 10 8 +2 10
39 C1  Lüksemburg 6 3 1 2 7 5 +2 10
40 C2  Kuzey Makedonya 6 2 3 1 9 8 +1 9
41 C4  Litvanya 6 2 2 2 5 7 -2 8
42 C2  Gürcistan 6 1 4 1 6 6 0 7
43 C1  Azerbaycan 6 1 3 2 2 4 -2 6
44 C3  Kosova 6 1 2 3 4 6 -2 5
45 C4  Kazakistan 6 1 1 4 5 9 -4 4
46 C1  Kıbrıs Cumhuriyeti 6 1 1 4 2 10 -8 4
47 C2  Estonya 6 0 3 3 5 9 -4 3
48 C3  Moldova 6 0 1 5 1 11 -10 1
Kaynak: UEFA
Sıralama kuralları: Sıralama kriterleri
Poz. Grp Takım O G B M AG YG GF P
49 D2  Cebelitarık 4 2 2 0 3 1 +2 8
50 D1  Faroe Adaları 4 1 3 0 6 5 +1 6
51 D2  Lihtenştayn 4 1 2 1 3 2 +1 5
52 D1  Malta 4 1 2 1 5 5 0 5
53 D1  Letonya 4 0 3 1 3 4 -1 3
54 D2  San Marino 4 0 2 2 0 3 -3 2
55 D1  Andorra 6 0 2 4 1 11 -10 2
Kaynak: UEFA
Sıralama kuralları: Sıralama kriterleri

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "UEFA Nations League receives associations' green light". UEFA.org. 27 Mart 2014. 29 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2018. 
  2. ^ "How the 2020/21 UEFA Nations League will line up". UEFA.com. 23 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2019. 
  3. ^ a b "Regulations of the UEFA Nations League, 2020/21" (PDF). UEFA.com. 7 Kasım 2019 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2020. 
  4. ^ "International match calendar 2018–2024" (PDF). FIFA. ss. 3-4. 17 Ekim 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler