Ziraat Bankası

Ziraat Bankası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ziraat Bankası A.Ş.
Slogan Bir bankadan daha fazlası
Tip Banka
Menkul değer sembolü BIST: TCZB
Tür Finansal hizmetler
Kuruluş 20 Kasım 1863
Kurucu Ahmet Şefik Mithat Paşa
Genel merkezi Ulus, Ankara,
Hizmet verilen alan(lar) Dünya çapında
Kilit kişiler Burhaneddin Tanyeri(Yönetim Kurulu Başkanı)
Alpaslan Çakar(Genel Müdür)
Gelir artış ₺74,450 milyar (2020)[1]
Net gelir artış ₺9,653 milyar
(2020 yılı itibarıyla)[1]
Sahibi Türkiye Varlık Fonu [2]
Çalışan sayısı 25.697[1]
Website ZiraatBank.com.tr
Dipnotlar / referanslar
Eftkodu: 0010
Swiftkodu: TCZBTR2A

Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye'deki faaliyet gösteren üç kamu bankasından biri. 1863 yılında Osmanlı Devleti döneminde Mithat Paşa tarafından kurulan Memleket Sandıkları'nın devamı niteliğindedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1863-1880'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak Ahmet Şefik Mithat Paşa, 1863 yılında Pirot Kasabası'nda kurduğu ilk Memleket Sandıkları oluştururken Türk gelenekleri arasında zaten varolan ve karşılıklı yardımlaşma esasına dayanan imece geleneğinden esinlenmiş ve 1867 yılında "Memleket Sandıkları Nizamnamesi"'nin yürürlüğe girmesiyle Osmanlı Devleti'nin her yanında sandıklar faaliyete başlamış ve uzun yıllar başarıyla hizmet vermiştir. 15 Ağustos 1888 tarihinde ise Menafi Sandıkları'nın yerine işlevlerini üstlenecek modern finans kuruluşu olarak Ziraat Bankası resmen kurulmuş, o tarihte faaliyette bulunan Menafi Sandıkları da Banka şubelerine dönüştürülerek faaliyete başlamıştır.

1920-2000'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı'ndan sonra ülkenin işgale uğraması üzerine işgal altındaki topraklarda bulunan şubeler, Yunanların İzmir'de kurdukları "Ziraat Bankası İdare Merkezi"ne bağlanmıştı. 1920'de TBMM'nin açılmasından sonra TBMM kontrolünde bulunan yerlerdeki şubeler Ankara şubesine bağlandı. 1922'de İzmir ve İstanbul teşkilatları da Ankara'ya tabi oldu ve banka tekrar bütünlüğe kavuştu. 1924 yılında çıkarılan kanunla banka, bir devlet kurumu olmaktan çıkarılıp bir anonim şirket haline geldi. 1975'te Hamburg'da temsilcilik, Kıbrıs'ta 3 şube açıldı. 1977'de bölge müdürlükleri kuruldu ve yerinden yönetim anlayışına geçilmeye başladı. 1981'de Türkiye'nin ilk banka müzesi olan Ziraat Bankası Müzesi kuruldu. 1988'de ilk kez tarımı desteklemede bir bölge tek başına ele alınarak Güneydoğu Anadolu Projesi bölgesi üreticilerine, bölgenin özelliklerine uygun kredi desteği verilmeye başlandı. 1989'da ilk kredi kartı verildi, ilk tüketici kredisi verildi, altın satışına (Ziraat Altın) başlandı; bankanın ilk yatırım fonu kuruldu. 2001 yılında Türkiye Emlak Bankası, Ziraat Bankası ile birleştirilerek kapatıldı. 2001 Türkiye ekonomik krizinin ardından diğer kamu bankalarıyla ortak bir yönetim kurulu tarafından yönetilmeye başlandı, bu uygulama 2005 yılında sona erdi.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c [1]
  2. ^ "TVF | Türkiye Varlık Fonu | Finansal Hizmetler". www.tvf.com.tr. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler