Yusufkuyusu, Şereflikoçhisar

Yusufkuyusu, Şereflikoçhisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yusufkuyusu
Ankara
Ankara
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Şereflikoçhisar
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 80
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0312
İl plaka kodu 06
Posta kodu 06950

Yusufkuyusu, Ankara ilinin Şereflikoçhisar ilçesine bağlı bir mahalledir. Köy ve yörede yaşayan Kürt halka göre mahallenin adı Taxtalia' [2] dır.

Tüm köy halkı aynı soya mensup olup, 11. kuşakta bir babaya dayanmaktadır. Tüm köy halkı Nergisoğlu (Nergis'in torunu)'dur. (Gısko)

Mahallenin resmî ismi eski cami yanında bulunan ve asırlarca konar göçerler tarafından kullanılmış ancak hali hazırdaki köy halkının yerleşmesi ile sadece bu köylüler tarafından, hâlen de kullanılan kuyudan geldiği düşünülmektedir. (Yusuf kimdir bilinmemektedir. Ayrıca çok derin olmayan kuyunun isminin neden "Yusufkuyusu" olduğu ve Yusuf'un atıldığı rivayet edilen 100 mt derinliğindeki Harran'daki veya Mısır'daki kuyu ile bir ilintisi olup olmadığı meçhuldür.)

Taxtalia Kürtçede "ilerideki mezra" ya da "etraftaki mezra" anlamina gelir (tax=mezra veya mahalle, alî=etraf veya civar veya ilerideki).

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkının ana yurdu Mezopotamyadır.Buradaki populasyonun tarihi ile ilgili, diğer pek çok mahallede olduğu gibi herhangi bir resmî kayıt bulunmamaktadır. Köy aslen komşu Büyükkışla, Şereflikoçhisar mahallenin yaylası/mezrası iken, yaklaşık 100-120 yıl önce ayrı bir birim olmuştur. Buna atfen Osmanlı ve Cumhuriyetin ilk yıllarında mahallenin adı "Kare-i Cedid" (Yeni Kiralanan/Kiralık) olarak kullanılmıştır. Köy "Yusufkuyusu" ismini 1930 larda Türkçeleştirme dalgasinda almiştir. Ata-köy Büyükkışla'lılarca ismi ise zamane yörenin en önde geleni/yöneticisi Nasır Ağa'nın yayla olarak zaman zaman konaklaması nedeni ile "Gunde Nasir" dır.

Hâlen iki köy arasında kan bağları bulunmakla birlikte ayrı iki yapı geliştirmiştir. Köy halkı Kürt oluşundan dolayı konuşulan dil Kürtçenin Kurmanc Lehçesi olup, köy halkı Reşvanlıların Biliko koluna mensuptur.

Konar göçer Kürt kökenden gelen yöre halkının ataları tamamen boş ve genellikle çorak olan yöreye mevsimlik olarak Nurhak/K.Maraş-Adıyaman yörelerinden özellikle Nurhak (Kürt)Dağlarından (Çiyaye Reşwan -Reşvanlıların Daglari) gelip gitmekte iken, 19. yüzyıl ortalarinda Sultan I. Abdülmecit'in zamane Osmanlı iskan politikası gereği bağlı oldukları Asp-ı Keşan (esb-keşan)/Atçeken oymağı ile birlikte bu bölgeye cebren yerleştirilmiştir. 80-100 yıl öncesine kadar Çiyaye Reşwan ile akrabalık ilişkilerini devam ettirmiştir.

Sözlü tarihe göre köy halkının yaklaşık 1000 yıllık soyağacı ve hikâyeleri vardır.

Kalkolitik Çağa ait “Karakuyu-I ve II Höyük”leri mahallenin sınırları içerisinde olup onlarca defa izinsiz kazıya konu olmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara il merkezine 123 km, Şereflikoçhisar ilçesine 41 km, Ankara-Adana karayoluna 8 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler