Yenidere, Taşova

Yenidere, Taşova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yenidere
Amasya
Amasya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Taşova
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 126
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0358
İl plaka kodu 05
Posta kodu 05800
Resmî site
[1]

Yenidere, Amasya ilinin Taşova ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy adını, eskiden derenin içerisinde olmasından almıştır. Yenidere köyü, dağınık yerleşimi nedeniyle, alt yapı hizmetleri götürülemediğinden yeniden iskan edildi (1983). Yenidere köyüne nihayet bir çözüm getirildi ve 1983 yılının temmuz ayında, 52 hanenin bulunduğu köyün yeniden iskan edilmesi için calısmaların bir süredir devam ettiğini belirten yetkililer, Amasya - Taşova 32. kilometresinde yeniden köy yapımına karar verildiğini açıkladılar. O yıllarda toplam 26 milyon 500 bin liraya mal olacak modern Yenidere köyü 1984 yılı sonunda tamamlanıp her haneye tek katlı 87 metrekare ev, 800 metrekare de arazi verildi. Köylüler bu krediyi 25 yıl içerisinde eşit taksitlerle devlete ödedi.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Amasya iline 35 km, Taşova ilçesine 18 km uzaklıktadır.Köyün hemen yanından Yeşilırmak Geçmektedir.Türkiye'yi batıdan doğuya kateden E-80 Yolu üzerinde olup, Ankara'ya 375, uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 126
1997 118

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

tarımda; buğday, şekerpancarı, şeftali, kiraz, elma ve son zamanlarda bamya ile haşhaştan da gelir elde edilmektedir. Hayvancılık olarak büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler