Türkiye'de Karadeniz iklimi

Türkiye'de Karadeniz iklimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karadeniz iklimi bölgesi (yeşil)

Karadeniz iklimi, Karadeniz Bölgesi, Marmara Bölgesi'nin Karadeniz kıyıları ve Kuzey Anadolu Dağları'nın Karadeniz’e bakan yamaçlarında görülen bir iklim türüdür. Köppen iklim sınıflandırmasına göre Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde görülen iklim okyanusal iklim (Cfb) ve yağışlı dönencealtı iklimi (Cfa) altında sınıflandırılır ve bu iklimler Batı Avrupa, Yeni Zelanda ile Çin ve ABD'nin güneydoğu kıyılarında da yaygındır.[1]

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Köppen iklim sınıflandırmasına göre Karadeniz iklimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Turkey Köppen.svg

Küresel olarak en sık kullanılan iklim sınıflandırması olan Köppen iklim sınıflandırmasına göre Türkiye'de Karadeniz'e kıyısı olan bölgelerde okyanusal iklim (Cfb) ve yağışlı dönencealtı iklimi (Cfa) baskındır. Buna ek olarak Trakya'nın Karadeniz kıyıları ile Samsun ve Trabzon illerinin belli bölgeleri Akdeniz iklimi (Csa) özellikleri göstermektedir.[5] Karadeniz Bölgesi'nin hinterland kısmlarında karasal iklim türleri (Dsa, Dsb, Dfb, Dfc) ile yüksek bölgelerde subarktik (Dsc, Dfc) ve tundra iklimleri (ET) yer almaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ ÖZTÜRK, M. Zeynel; ÇETİNKAYA, Gülden; AYDIN, Selman. "Köppen-Geiger İklim Sınıflandırmasına Göre Türkiye'nin İklim Tipleri". Coğrafya Dergisi. 17 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2018. 
  2. ^ Güçlü, Yüksel (2010). "Doğu Karadeniz Bölümü Kıyı Kuşağında İklim Konforu Şartlarının Kıyı Turizmi Yönünden İncelenmesi" (PDF). COĞRAFİ BİLİMLER DERGİSİ. Erişim tarihi: 18 Mart 2019. 
  3. ^ YETMEN, Hurşit. "Orta Karadeniz'deki Kuraklık Olaylarının Karakteristikleri" (PDF). ankara.edu.tr. Erişim tarihi: 18 Mart 2019. 
  4. ^ SENSOY, Serhat ve diğ. "Türkiye İklimi" (PDF). mgm.gov.tr. Erişim tarihi: 18 Mart 2019. 
  5. ^ https://www.mgm.gov.tr/FILES/iklim/iklim_siniflandirmalari/koppen.pdf

Benzer Makaleler