Sırp Cumhuriyeti bayrağı

Sırp Cumhuriyeti bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sırp Cumhuriyeti bayrağı
Flag of the Republika Srpska.svg
Ayrıntılar
Kullanan(lar) Sırp Cumhuriyeti
Kabul tarihi 24 Kasım 1992
Oran 1:2
Tasarım Kırmızı, mavi ve beyaz
renklerden oluşan üç
yatay şerit

Sırp Cumhuriyeti bayrağı, Bosna-Hersek'e bağlı özerk bir bölge olan Sırp Cumhuriyeti'nin resmî bayrağıdır. Panslavizm renkleri olan kırmızı, mavi ve beyazın kullanıldığı eşit genişlikli üç yatay şeritten oluşan bayrak, 24 Kasım 1992'de kabul edildi. İlk kez 1835'te kullanılan ve günümüzde de kullanımda olan Sırbistan bayrağı ile ortasında arma bulunmaması dışında birebir aynıdır. Bazen üzerine arma, haç veya benzer semboller eklenerek de kullanılmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

24 Ekim 1991'de Bosnalı Sırpların oluşturduğu Ulusal Meclis, 9 Ocak 1992'de aldığı bir kararla Sırp Cumhuriyeti'ni kurdu ve kurulan bu devletin Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nin bir parçası olduğunu ilan etti. Aynı yılın 24 Kasım'ında da Panslavizm renkleri olan kırmızı, mavi ve beyaz eşit genişlikli üç yatay şeritten oluşan bayrağı resmî bayrak olarak kabul etti.[1][2] Bu bayrak Dayton Anlaşması'nın imzalanması ve Sırp Cumhuriyeti'nin Bosna-Hersek'in özerk bir bölgesi olarak tanınması ile birlikte resmî olarak kullanılmaya başladı.

Bosna-Hersek Anayasa Mahkemesi, Mart 2006'da verdiği bir kararda bayrağın Sırbistan bayrağına benzemesinin Bosna-Hersek Anayasası'nı ihlal etmediği ve bayraktaki Panslavizm renklerinin ülkede anayasal olarak tanınan halkların Slav kökenli olması nedeniyle tartışma yaratmayacağı sonucuna vardı. Kararda ayrıca Sırp Cumhuriyeti bayrağı ile Sırbistan bayrağının aynı olmadığı, Sırbistan bayrağında fazladan bir arma bulunduğu, kırmızı ve beyaz renklerin Hırvat ve Sırp halklarının sembolü olduğu, kırmızının ayrıca geçmişte Bosna-Hersek Sosyalist Cumhuriyeti bayrağında yer aldığı vurgulandı.[3]

Tasarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Sırp Cumhuriyeti bayrağı kırmızı, mavi ve beyaz renkli, eşit genişlikli üç yatay şeritten oluşur. Dikdörtgen şeklindeki bayrağın boyutları 1:2 oranındadır. Üzerine bazen arma, haç veya benzer semboller eklenerek de kullanılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Heimer, Zeljko. "The FAME: Republic of Srpska". zeljko-heimer-fame.from.hr. 30 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mart 2018. 
  2. ^ "Flag of Republika Srpska - FOTW.net". 11 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mayıs 2018. 
  3. ^ "U 4/04" (PDF). Bosna-Hersek Anayasa Mahkemesi. 25 Nisan 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 11 Mayıs 2018. 

Benzer Makaleler