Sicilyaca

Sicilyaca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sicilyaca
sicilianu
Bölge Sicilya, Calabria, Campania (Cilento), Puglia (Salento)
Etnisite Sicilyalılar
Konuşan sayısı 4,7 milyon  (2002)
Dil ailesi
Hint-Avrupa
Dil kodları
ISO 639-2 scn
ISO 639-3 scn
Idioma siciliano.PNG
Coğrafi dağılım

Sicilyaca (sicilianu, İtalyanca: siciliana), özellikle Sicilya ve etrafındaki adalarda konuşulan, yaklaşık 5 milyon konuşura sahip bir Romen dilidir.[1] Sicilya Adası'nın yanı sıra dil, Orta ve Güney Calabria, Lecce ve Salerno'da da konuşulmakta olmasına rağmen bu bölgelerde konuşulan diller ile Sicilyaca, bazen daha geniş bir "Uç Güney İtalyan" dil grubunun (İtalyancaitaliano meridionale estremo) parçası olarak görülmektedir.[2]

Ethnologue, Sicilya dilini "standart İtalyanca'dan yeterince farklı olduğu için ayrı bir dil" olarak sınıflandırmaktadır.[1] Dile ayrıca UNESCO tarafından azınlık dili statüsü tanınmış olup,[3] kurum ayrıca UNESCO Courier dergisinin ayrı bir Sicilyaca versiyonunu da çıkarmaktadır.[4]

Dilin Sicilya Adası çapında resmî bir statüsü olmamasına rağmen Caltagirone ve Grammichele gibi komünlerde belediye çapında statüye sahiptir.[5][6] Aynı şekilde dil ortografik açıdan bir devlet kurumu tarafından denetlenmek yerine kâr amacı gütmeyen Cademia Siciliana kuruluşu bu görevi üstlenmektedir.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Sicilian entry in Ethnologue". www.ethnologue.com. 24 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2017. (20th ed. 2017) 
  2. ^ Avolio, Francesco (2012). Lingue e dialetti d'Italia [Languages and dialects of Italy] (İtalyanca) (2nd bas.). Roma: Carocci. s. 54. 
  3. ^ "UNESCO Atlas of the World's Languages in danger". www.unesco.org. 30 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2016. 
  4. ^ Cademia Siciliana. "Lu Curreri di l'UNESCO" (İtalyanca). 
  5. ^ Arcadipane, Michele. "Gazzetta Ufficiale della Regione Siciliana: Statuto del Comune di Caltagirone" (İtalyanca). Legislative and legal office of Regione Sicilia. 5 Aralık 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2019. 
  6. ^ Arcadipane, Michele. "Gazzetta Ufficiale della Regione Siciliana: Statuto del Comune di Grammichele" (İtalyanca). Legislative and legal office of Regione Sicilia. 11 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2019. 
  7. ^ "Orthography Standardisation - Cademia Siciliana". Cademia Siciliana (İngilizce). Erişim tarihi: 20 Aralık 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]


Benzer Makaleler