Rasim Delić

Rasim Delić

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rasim Delić
Rasim delic.jpg
Doğum 04 Şubat 1949(1949-02-04)
Čelić, Bosna SC, Yugoslavya SFC (bugün Bosna-Hersek)
Ölüm 16 Nisan 2010 (61 yaşında)
Saraybosna, Bosna-Hersek
Bağlılığı Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti Yugoslavya SFC
Bosna-Hersek Bosna-Hersek Cumhuriyeti
Hizmet yılları 1969-2000
Rütbesi Orgeneral
Komuta ettiği Logo of the Army of the Republic of Bosnia and Herzegovina.svg Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusu (1992)
Bosna Hersek Federasyonu Ordusu
Yugoslav Ordusu arması Yugoslav Ordusu
Yugoslav Kara Kuvvetleri
Savaşları/Çatışmaları Bosna Savaşı ve Sarajevo Kuşatması

Rasim Deliç (d. 4 Şubat 1949 - ö. 16 Nisan 2010). Boşnak asker. Yugoslav ordusunda dağılma öncesi görev yaptıktan sonra, parçalanma sırasında 8 Haziran 1993'te Bosna Ordusu'nun (Bih Armija) başına geçti. Sırplara karşı Saraybosna, Tuzla ve daha pek çok şehri savundu, başarı kazandı. Rütbeyi resmi olarak alamasa da fahri mareşal olarak bilinir.

Lahey'de ki adalet divanında Sırp esirlere ve askerlere kötü muameleden sorumlu tutularak yargılandı. Bosna Savaşı'nda Boşnak savunma güçleri ile ilgili çok çarpıcı yorumları vardır. Bunlardan en dikkat çekeni ise; Ortada subayı olmayan bir direniş kuvvetini yapılandırmak çok güçtür, Boşnak ordusu ve organize yapısı askeri bir mucizedir demiştir. 16 Nisan 2010 tarihinde Saraybosna'daki dairesinde öldü.

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Yugoslav Ulusal Ordusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Delić, askeri kariyerine 1 Ekim 1967'de Kara Kuvvetleri Askerî Akademisi'nde Yugoslav Halk Ordusu'nda (JNA) başladı ve orada 31 Temmuz 1971'de eğitimini tamamladı. 1971'den 1985'e kadar JNA merkezli bir topçu bölümünde görev yaptı. içinde Saraybosna ve Ekim 1980 onun komutanı olarak Eylül 1984 için. Eylül 1984'ten Ağustos 1985'e kadar Rasim, ortak bir topçu alayının Kurmay Başkanı ve Komutan Yardımcısı olarak görev yaptı. Ağustos 1985 ile Temmuz 1990 arasında, Komutan Personel Okulu'na devam ettiği 1988/89 yıllarında yaklaşık on bir ay ara verilmesi dışında, Rasim ortak bir topçu alayının komutanıydı. 22 Aralık 1987'de Korgeneralliğe yükseltildi.

Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusu[değiştir | kaynağı değiştir]

16 Temmuz 1990'dan 13 Nisan 1992'ye kadar Rasim Delić, Saraybosna'daki JNA 4. Kolordu komutanlığında Operasyonel ve Eğitim Hizmetleri Departmanı Başkan Yardımcısıydı . 13 Nisan 1992'de resmi olarak JNA'dan ayrılmasını talep etti.

13 Nisan'dan kısa bir süre sonra Rasim, RBiH Bölgesel Savunması Eğitim ve Operasyonlar Organı Başkanı olarak atandı.

16 Nisan 1992'de Saraybosna'dan ayrılması emredildi ve 19 Nisan'da Visoko'ya geldi ve burada Bosna'nın merkezindeki birimlerin oluşumu konusunda bir grup TO subayıyla birlikte çalıştı. Sonunda Rasim Delić başkanlığındaki Visoko Taktik Grubu kuruldu. 12 Mayıs'a kadar aynı zamanda Ana Personel üyesi oldu ve bu tarihte resmi olarak Bosna'nın merkezindeki çeşitli belediyelerde silahlı muharebe faaliyetlerini organize etmek ve komuta etmekle görevlendirildi.

20 Mayıs 1992'de, TO kuvvetleri Bosna-Hersek Cumhuriyeti Ordusu oldu . 17 Ekim 1992'de, o zaman Ana Personel Şefi Sefer Halilović , Rasim Delić'i Ana Personel Operasyon Planlama ve Eğitim Dairesi Başkan Vekilliği'ne atadı. 3 Haziran 1992'de bu gruba Visoko Operasyon Komutanlığı adı verildi.

1992 sonbaharında, Visoko grubuna resmen Yüksek Komuta - Visoko Departmanı Personeli seçildi , böylece Genelkurmay ve Savunma Bakanlığı komutasının başına geçerek doğrudan Başkanlık ve Cumhurbaşkanına cevap verdi.

27 Nisan 1993'te Sefer, Rasim'i ARBiH ve Hırvatistan Savunma Konseyi'nin (HVO) ortak komutasında ARBiH'yi temsil eden dört memurdan biri olarak atadı.

8 Haziran 1993'te Bosna Cumhurbaşkanlığı, ARBiH Yüksek Komutanlığı Karargahının yeniden yapılandırılmasını, ARBiH Ana Personel Komutanlığı'nın kurulmasını, Rasim Delić'in bu göreve atanmasını ve böylece ARBiH'in tüm kontrolünü üstlenmesini ve genişletilmiş RBiH Başkanlığı.

Delic'in en büyük başarısı, 1993 yılının ikinci yarısında hükûmet ordusunun çöküşünü önlemekti.

Post askeri ve emeklilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Delić, 2000 yılında emekli olana kadar Bosna federasyon ordusunun komutanı oldu.

Aralık 2004'te Saraybosna Üniversitesi'ne kaydoldu. "Nastanak, razvoj i uloga Armije RBiH u odbrani Bosne i Hercegovine" (RBiH ordusunun Bosna-Hersek savunmasında rolü, tezleri) ile bitirdi.

Bazı kâr amacı gütmeyen kuruluşlarda da yer aldı. Ayrıca Udruženja za zaštitu tekovina borbe za Bosnu i Hercegovinu'nun kurucu ortağıdır.

Savaş suçları iddiası[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından savaş suçlarından suçlandı ve üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.  Yargıtay tarafından, Livade köyünde ve Zavidovići yakınlarındaki Kamenica kampında, Temmuz ve Ağustos 1995'te Mücahidlerin elindeki ele geçirilen on iki Sırp askere yönelik acımasız muamelenin önlenmesi veya cezalandırılmaması nedeniyle mahkum edildi. O sırada general, temyiz işlemlerinin sonuna kadar Gözaltı Birimine tutuklandı.

Geçmiş ve ücret[değiştir | kaynağı değiştir]

Yabancı mücahit onların Bosnalı yardımcı olmak amacıyla 1992 yılının ikinci yarısında orta Bosna geldi Müslüman ( Boşnak savaşmak için) dindaşları  "İslam düşmanları" na karşı  sırasında Bosna Savaşı . Çoğunlukla Kuzey Afrika , Yakın Doğu ve Orta Doğu'dan geldiler . 13 Ağustos 1993 tarihinde, Bosna Ordusu resmi olarak " El Mujahid " ( El Mudžahid ) olarak bilinen müfrezeye yabancı gönüllüleri kontrol ve düzen uygulamak için örgütledi .

Bununla birlikte, Kubura ve Hadžihasanović davasında ICTY Temyiz Odası, Hadžihasanović başkanlığındaki Bosna Ordusu'nun 3. Kolordusu ile El Mujahedin müfrezesi arasındaki ilişkinin itaatten biri olmadığını, ancak kontrol altına almanın tek yolunun açık düşmanlığa yakın olduğunu kaydetti. bağımsızlık, sanki ayrı bir düşman gücüymiş gibi onlara saldırmaktı.

"El Mücahid" birliklerinin askerleri, başta mahkumlar olmak üzere Sırp ve Hırvat askerleri ile çeşitli savaş suçları ve insanlık dışı ilişkiler gerçekleştirdi :

Delić'in Mücahidlerin ve ordusunun diğer askerlerinin bu suçları işlemeyi amaçladığını ve Kamenica Kampının bu suçların gerçekleşeceği yer olduğunu bildiği iddia edildi, ancak bu suçları önlemek için hiçbir şey yapmadı.

3 Mart 2005'te Delić, Uluslararası Mahkemeye gönüllü olarak teslim oldu. Bütün hesaplardan suçlu olmadığını iddia etti.

Yargılama ve karar[değiştir | kaynağı değiştir]

15 Eylül 2008'de, yaklaşık on bir ay süren duruşma sonrasında, mahkeme Delić davasında karar vermiştir. İlk kez Mayıs 2005'te  ve ikinci kez 11 Aralık 2007'deki yeni yıl tatili sırasında Bosna'ya iki kez serbest bırakıldı .  Savcıların bu kararlar hakkında bir fikri yoktu.  İkinci serbest bırakılmasında Delić, Haris Silajdžić ile konuştuğu için bir süre evde gözaltında tutuldu - davası onunla konuşmakla suçlandı, ancak sadece arkadaşlarından ve ailesinden bahsettiğini iddia etti.

Savcılar on beş yıl hapis cezası talep ederken, savunma suçundan tahliye edilmesini talep etmedi. Savunma, kritik zamanda Mücahidler üzerinde kontrole sahip olmadığını, böylece onları durduracak veya bu konuda onları cezalandıracak bir konumda olmadığını iddia etti.

Ancak mahkeme, Delić'in aynı gün karargâh komutanlığına atandığı için Maline'deki Hırvat askerleri üzerindeki suçlardan suçlu olmadığı sonucuna vardı. Ayrıca Mücahidlerin bir ihtiyar ve 52 Sırp askeri öldürdüğü ve başka bir işkence gördüğü iddia edilen Kesten ve Kamenica Kampı köyünde zulüm ve cinayetten suçlu bulunmadı. Livade köyünde ve Kamenica kampında (1993-1995 yılları arasında üç olay) yakalanan on iki Sırp askere karşı acımasız muameleyi önlemek veya cezalandırmak ve diğer hesaplar için suçlu bulunmadı.

El Mücahidler taburunun savaş suçları kanıtlanmış olmasına rağmen ve Mahkeme'nin çoğu tarafından Delić'in bu süre zarfında bu birim üzerinde etkili bir kontrole sahip olduğuna karar verilmiş olsa da, yargıçlar Delić'in o zamanlar bu cinayetler hakkında bilgi sahibi olamayacağı sonucuna vardı. Onları durduramazdı.

Delić üç yıl hapis cezasına çarptırıldı, daha önce gözaltında geçirilen 448 günle birlikte bu cezanın bir parçası sayıldı.

Ölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Deliç dairesinde 16 Nisan 2010 Saraybosna 'daki evinde öldü. Eşi Suada'nın yanı sıra iki oğlu ve dört torunu tarafından hayatta kaldı.


Benzer Makaleler