Nike Mercurial Vapor

Nike Mercurial Vapor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mercurial Vapor Superfly Premium Red krampon

Mercurial Vapor Nike tarafından üretilen bir futbol ayakkabısıdır. Bu ayakkabı bilinen en hafif ayakkabıdır ve en son versiyonları ayakkabı başına 90gr gibi bir ağırlığı vardır. Zira bu ayakkabı birçok oyuncunun favorisidir. Özellikle kanat oyuncuları ve forvetlerin oyunlarındaki hızlarında çok önemli bir parçadır. Ayakkabının şimdiki dördüncü versiyonunda sekiz renk çeşidi vardır. Bunlar Portakal Kabuğu, Taş Kömürü/Berrak Mavisi, Spor Kırmızısı, Ananas Yeşili, Siyah/Beyaz Kıvılcımı ve 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası için bir özel yapım olan Kahverengi Deri ve Kristal Mavisi'dir. Bunların haricindeki özel yapımlar Böğürtlen/Beyaz, Marina/Volt ve Ağaç Kavunu/Odun Kömürü, Klasik Odun Kömürü/Portakal'dır.

Ayakkabının Soft Ground (SG) ve Firm Ground (FG) versiyonları vardır. Soft Ground versiyonu'nun tabanı sökülebilir altı adet NikeSnap ile donatılmıştır ve farklı boylarda satın alınabilmektedir. FG versiyonuna karşın iki adet kalıplanmış çivilere sahiptir.

Mercurial kullanan futbolcular[değiştir | kaynağı değiştir]

Cristiano Ronaldo Mercurial Vapor Superfly giyerken.

Yıllardır önemli futbolcular tarafından giyilen bu ayakkabıyı Rooney, Torres, Ronaldinho gibi ünlü futbolcular tercih etmese de; Denílson, Cristiano Ronaldo, Amr Zaki, Zlatan Ibrahimović, Didier Drogba ve gibi ünlü futbolcular bu ayakkabıyı giyerler. Özellikle 2008 yılında moda olan bu ayakkabıyı sadece futbolcular değil gençler de tercih etmektedir.

Nike Mercurial Vaporu ilk kullanan futbolcu Ronaldo olmuştur ve R9 dizaynlı olarak üretilmiştir.

Nike Mercurial Vapor Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1.Mercurial Vapor = 2002 ortalarında çıkan bu ayakkabı kısa süre sonra dünyaya ün salan bir ayakkabı olacaktı. Ve o senede en iyi futbolcu Ronaldo bu ayakkabıyı giyiyordu.Ayrıca da Mercurial vapor'ın ilk Dünya Kupası serüveniydi.

2.Mercurial Vapor 2 = 2004'ün Ocak ayının ortalarında çıkan bu ayakkabı çok beğenildi.Avrupa Kupası'nda bu ayakkabı futbolcular tarafından giyildi.

3.Mercurial Vapor 3 = 2006 da çıkan bu ayakkabı serinin 3. ayakkabısı olduğu için dünyada büyük bir ilgi gördü.

4.Mercurial Vapor 4 = 2007 Nisan ayında çıktı. Ve kısa sürede bütün dünyaya ün saldı.

5.Mercurial Vapor 5 veya Mercurial Vapor Superfly = 2009 26 Şubatında çıkan bu ayakkabı dünyaca ünlü Cristiano Ronaldo'nunda giydiği ayakkabı oldu.

6.Mercurial Vapor 6 veya Mercurial Vapor Superfly 2 = 24 Şubat 2010 tarihinde çıkan bu ayakkabı dünyaca ünlü oyuncular giymiş oldu. Artık Vapor sıradan bir ayakkabı değil C.Ronaldo,Neymar,Mesut Özil,Denilson, İbrahimovic,Drogba,Ribery,Ravelmaier,Robinho,Arshavin,Walcott,Pato gibi futbolcuların vazgeçilmez ayakkabısı olmuştu.

7.Mercurial Vapor 7 veya Mercurial Vapor Superfly 3 = 16 Mart 2011.Vapor ayakkabısı 90 gram ağırlığında ve dünyanın en hafif futbol ayakkabısı unvanını aldı.

Modelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Birçok modeli olan Mercurıal krampon vardır. Şu an futbolcuların giydiği ya MWV ya da MWIV tür.Ronaldo MWV yani Mercurıal Vapor V giyer.

Versiyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Nike'nin üretmiş olduğu ayakkabıdır. Bu ayakkabı bilinen en hafif ayakkabıdır. Çünkü oyuncuların daha hızlı koşmasını ve daha iyi performans sergilemesini sağlıyor,özellikle forvet oyuncularının. Ayakkabının şimdiki yedinci versiyonunda yani Mercurial Vapor Superfly 3 iki renk seçeneğine sahip: granit/siyah/beyaz/pembe/kırmızı/sarı ve turuncu/siyah/volt/gümüş/sarı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. İngilizce Vikipedi'deki Nike Mercurial Vapor konusunun 19:36, 21 Ocak 2009 tarihindeki hâlinden derlenerek oluşturulmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer Makaleler