National Association of Convenience Stores

National Association of Convenience Stores

Vikipedi, özgür ansiklopedi

National Association of Convenience Stores (NACS) benzin istasyonları ve buralardaki küçük satış yerlerini kapsayan bir ticari birliktir.

NACS, 14 Ağustos 1961'de kuruldu. 2100'den fazla perakende satış yeri ve 1500 kadar tedarikçi firmanın üye olduğu uluslararası ticari bir birliktir. NACS'ın üyeleri dünya çapında 50 kadar ülkede ticari faaliyet göstermekle birlikte bunların büyük kısmı ABD'dedir. ABD'de "Convenience Store" denilen benzin istasyonlarında, tren istasyonlarında günlük ve ayaküstü ihtiyaçları kullanmak için açılan büfe tarzı yerlerin sayısı 146.000 kadardır ve 2010 yılı satışları 575.6 milyar doları, benzin satış istasyonlarının ise 385.3 milyar doları bulur.

Birliğin adı daha sonra değiştirildi ve resmi olarak "The Association for Convenience and Fuel Retailing" yapıldı. Böylece hem uluslararası bir birlik hem de benzin satışı yapan firmaları da kapsar hale getirildi, ancak NACS şeklindeki kısaltam kullanılmaya devam edildi.

NACS'ın üyesi olan en büyük 50 convenience storedan 49'u ABD'dedir ve üyelerin çoğunluğu küçük ve bağımsız işletmelerdir. Tüm üyelerin yüzde 70'inden fazlası 10 veya daha az mağazası olan şirketlerdir. Birliğin üye tabanı sektörün kabaca tamamını kapsar. ABD'deki bu türden 146.000 perakende satış yerinin yüzde 62'si sadece bir mağazası olan bireysel işletmelerdir.

NACS internet sitesi sık sık güncellenen blogları, NACS TV video klipleri, NACS Daily haberleri ile oldukça zengindir. Ayrıca üyelere dönük NACS Magazine adında bir dergi çıkarır.

Benzer Makaleler